Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Yönetim Kurulu ve 20. Yıl Resepsiyonu için İstanbul’a gelen Moldova Gagauz Özerk Yeri Başkanı Evghenia Gutul, 20 Ekim 2023 tarihinde TDBB Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Genel Sekreter Fahri Solak ile görüştü.

Gagauzya Başkanı Evghenia Gutul görüşmede, TDBB’nin 20. Yılını tebrik etti. Gutul, “Bu benim seçildikten sonra Türkiye’ye ikinci ziyaretim. Türkiye Gagauzya’ya çok yardım etti. Gagauzya’nın 134 bin civarında nüfusu var. Gagauzya Türkiye ilişkilerini geliştirmek ve daha çok proje yapmak istiyoruz. Sizin tecrübeniz bizim için çok önemli. Türkiye Gagauzya’da Recep Tayyip Erdoğan stadyumu yaptı. Moldova’da da Türk Koleji yapıldı, fakat bu kolej henüz kullanıma açılmadı. Bu okulun bir an önce kullanıma açılması için sizden destek bekliyoruz. Türkiye’den birçok yatırımcı Gagauz Yerine işyeri açıyor, fakat bu işyerlerinde çalışacak vasıflı işgücüne sahip insanımız yok. Dolayısıyla Türkiye’den bu konuda insanlarımızı eğitmesi talebinde bulunuyoruz. Gagauzya’da Türk dilinin de öğretilmesini talep ediyoruz. Sizleri 4 Kasımdaki Komrat festivaline davet ediyoruz. Bu festival Gagauz kültürünü tanıtmak için önemli bir yere sahip. TDBB Yönetim Kurulu toplantılarından birine ev sahipliği yapmak isteriz” ifadelerini kullandı.

TDBB Başkanı Uğur İbrahim Altay da “Türkiye’de 2024 Mart ayında yapılacak yerel seçimlerden sonra Gagauzya’yı ziyaret edebiliriz. TDBB olarak Türkçenin yaygınlaştırılması projesine destek oluyoruz. Gagauz Yerinde de Türk ve Gagauz dillerinin gelişmesi için destek vermeye hazırız. Sizlerden ricamız yönetim kurulu toplantılarına düzenli olarak gelmeniz. Bu şekilde ilişkilerimiz daha yakın olur” ifadelerine yer verdi.