Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Denetim Kurulu Üyesi Safranbolu Belediyesi ile TDBB üyesi olan Moğolistan’ın Bayan-Ulgii şehri arasında kardeş şehir protokolü imzalandı.

25 Mart 2017 Tarihinde Moğolistan’da gerçekleştirilen imza törenine, Safranbolu Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Bilicioğlu, Safranbolu Belediyesi Meclis Üyesi İsmail Timar, Moğolistan Bayan Ulgii Valisi Glimkan Aip, Vali Yardımcısı Khavel Sharip, Özel Kalem Müdürü Tilegen Khuargan ve Halk temsilciler Başkanı Bauyrjan Dalel katıldı.

UNESCO’nun Dünya Miras Kentlerinden olan ve tarihi evleriyle bilinen Safranbolu’nun, Yunanistan’dan Skydra, Makedonya’dan Ohri, Tataristan’dan Alabuga ve son olarak Moğolistan’ın Bayan Ulgii şehri ile imzaladığı kardeş şehir protokolü ile kardeş şehir sayısını dörde çıkardı.

Bayan-Ulgii şehri Moğolistan’ın 21 vilayetinden biridir. Şehir, ülkenin en batısında yer almaktadır. Nüfusu 2013 yılı itibari ile 90,404’tür. Bayan Ulgii’de nüfusun % 88,7’si Kazak Türkleridir. Ayrıca küçük topluluklar halinde Uranhay Türkleri (% 7,2), Dörvödler (% 1,5), Halha Moğolları, Tuva Türkleri ve Hoşudlar yaşar. Bu bakımdan şehir nüfusunun % 98‘ini Türk halkları oluşturmaktadır. Nüfusun önemli bir kısmı Kazak Türkçesi konuşmaktadır.

26.03.2017