Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) üyesi Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve TÜRSOY işbirliğinde, Azerbaycan şiirinin önemli isimlerinden şair Molla Penah Vagif, doğumunun 300. ve 2017 Molla Penah Vagif Yılı vesilesiyle 3 Mart 2017 tarihinde Sakarya’da düzenlenen panelle anıldı.

Adapazarı Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele, Azerbaycan Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı 1. Yardımcısı Vagif Aliyev, Sakarya Milletvekilleri Prof. Dr. Mustafa İsen, Şaban Dişli, Zihni Açba, TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov ve çok sayıda davetli katıldı.

Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Mehdi Ergüzel’in moderatörlüğünü yaptığı panelde, Azerbaycan Milli Bilimler Akademisi Başkan Yardımcısı Prof. Dr. İsa Hebibbeyli, Azerbaycan Milli Kütüphanesi Başkanı Prof. Dr. Kerim Tahirov, Avrasya Yazarlar Birliği Genel Başkan Yardımcısı Şair Ali Akbaş ve Karabük Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yıldız İsmailova konuşmacı olarak yer aldı.

Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, programda yaptığı konuşmada, Türk dünyasının uzun zamandır entelektüel düzeyde konuşulan bir konu olduğunu söyledi. Etkinlikle Sakarya’da Türk dünyasıyla ilgili yeni bir pencere açıldığını dile getiren İsen, “Eminim ki bundan sonra bu şehirde bu tür etkinliklere daha fazla tanık olma fırsatımız olacak” dedi.

Avrasya Yazarlar Birliği Başkan Yardımcısı Şair Ali Akbaş ise, “Sanatın kudreti ve sözün bereketiyle 300 yaşındaki bir delikanlının doğum gününü kutlamak için bir aradayız. Vagif, sanat gücü ve lirik şiirleri ile 18. yüzyıla damgasını vurmuş bir şairdir. Sadece şair değil aynı zamanda bir devlet adamıdır. Vagif zarif koşmaları ve gazelleri ile lirizmin zirvesine ulaşarak Türkçe’ye kanat takmış bir şairdir” dedi.

Program, Azerbaycanlı sanatçı Zülfiye İsmailova ve Azerbaycanlı halk ozanı Selahaddin Dündar’ın Vagif’in eserlerini seslendirmesiyle sona erdi.

Molla Penah Vagif Kimdir?

XVIII. yüzyıl Azerbaycan Edebiyatının en güçlü temsilcilerinden biridir. Vagif, 1717 yılında Kazak vilayetinin Gırag Salahh köyünde dünyaya gelmiş, 1797 yılında vefat etmiştir. Vakıf, Azerbaycan şiir tarihinde güzellik ve sevgi şairi olarak kabul edilir. Vâkıf’ın “Bak” ve “Görmedim” adlı şiirleri ise Orta Çağ Azerbaycan Edebiyatının en değerli örnekleridir. Molla Penah Vakıf’ın şiirleri defalarca yayımlanmış ve hakkında birçok makale ile eserler yazılmıştır.

04.03.2017