Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Zeytinburnu Belediyesi ve Bağcılar Belediyesi işbirliğinde Kosova Belediye Başkanlarına yönelik düzenlenen “Kosova Belediyeleri Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı”, 19-21 Şubat 2017 tarihlerinde İstanbul’da yapıldı.

Kosova Belediyeler Birliği Başkanı ve Shtime Belediye Başkanı Naim Ismajli Başkanlığındaki heyette; Vushtrri Belediye Başkanı Bajram Mulaku, Junik Belediye Başkanı Agron Kuçi, Peja Belediye Başkanı Gazmend Muhaxheri, Rahovec Belediye Başkanı Idriz Vehapi, Therande Belediye Başkanı Sali Asllanaj, Dragash Belediye Başkanı Salim Jenuzi, Drenas Belediye Başkanı Ramiz Lladrovci, Obiliq Belediye Başkanı Xhafer Gashi, Hani I Elezit Belediye Başkanı Rufki Suma, Mamushë Belediye Başkanı Arif Bytyq ve Kosova Belediyeler Birliği Müdürü Sazan Ibrahimi yer aldı.

Heyet Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ı Ziyaret Etti

Programın ilk günü heyet Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın’ı ziyaret etti. Burada heyete Murat Aydın tarafından Türkiye’deki Belediyecilik sistemi hakkında bilgi verildi. Başkan Aydın heyete Zeytinburnu Belediyesi’ne ait birimleri gezdirerek işleyişleri hakkında bilgilendirdi. Heyetin Zeytinburnu Belediyesi ziyareti Belgradkapı Sosyal Tesislerindeki öğle yemeğinin ardından sona erdi.

TDBB Ziyareti

Heyet daha sonra TDBB’yi ziyaret etti. Birlik merkezinde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la bir araya gelen heyet, TDBB’nin çalışmaları hakkında bilgi aldı. Kosova’nın bağımsızlık yıldönümünü tebrik eden Solak, TDBB olarak Kosova Belediyeleri ile daha yakın çalışmak istediklerini ve bu kapsamda Kosova Belediye Başkanlarını  ağırlamaktan memnun olduklarını ifade etti. Solak, “Halen Kosova’dan 4 üyemiz var, fakat sizlerin de katkılarıyla daha fazla sayıya ulaşacağına inanıyorum. Kosova Belediyeler Birliğine bu programın düzenlenmesinde yakın işbirliğinden dolayı teşekkür ediyorum. Birliğin kuruluş amacı dost ve kardeş ülkelerle işbirliğini geliştirmektir. Bu anlamda işbirliğine ve yardımlaşmaya hazırız” dedi.

Kosova Belediyeler Birliği Başkanı ve Shtime Belediye Başkanı Naim Ismajli,“Bizlere böyle bir program imkânı verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Belediyecilik alanında Türkiye’nin tecrübelerinden yararlanmak istiyoruz. Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ile yaptığımız görüşme çok faydalı geçti. Başkan Aydın sağ olsun birimleri teker teker bizimle gezerek işleyişleri hakkında bilgi verdi. Hem yapılan sunumlarla, hem sorularımıza verilen cevaplarla bizleri bilgilendirdi. Heyetteki Başkanlarımız da programı çok verimli buldu. Bizim Kosova Belediyeler Birliği olarak ana hedefimiz Türkiye gibi ülkelerde bulunan belediyelerle kardeşlik köprüsü kurup birikimlerinden, tecrübelerinden istifade etmektir. TDBB ile ilişkilerimiz her geçen gün gelişiyor. Bu nedenle Birliğimiz adına Türkiye’ye ve TDBB’ye çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Heyet İBB Başkanı Kadir Topbaş Tarafından Kabul Edildi

Heyet daha sonra, İstanbul büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş’la Sütlüce’de İBB Tanıtım ve Bilgilendirme Merkezinde bir araya geldi. Kabulde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, İBB Meclis Üyesi ve Başkan Danışmanı İsmail Hakkı Turunç ile İBB Genel Sekreter Yardımcısı Hüseyin Eren de hazır bulundu. İstanbul’a 2004 yılından bu güne kadar yaptıkları yatırımları ve planladıkları yatırımları anlatan Başkan Topbaş, dünyadaki yerel yönetimlerle de sıkı iş birliği yaptıklarını söyledi. Dünyada teknolojiyi en iyi kullanan belediyelerden biri olduklarını ifade eden Başkan Topbaş, “İstanbul’a faydası olacağını düşündüğümüz ne varsa onu hayata geçiriyoruz. Çağı yakalamak için de teknolojiyi yakından takip ediyoruz. Bilgi ve deneyim paylaşımının insanlığın geleceği adına önemli olduğuna inanıyoruz. Bundan dolayı da bizden hangi konuda olursa olsun yardım istendiğinde teknik adamlarımızı oraya gönderiyoruz veya yardım istenilen yerden gelen insanlara eğitim veriyoruz” diye konuştu. Topbaş, “Kosova ile yakın dostluklarımız var. Kazanımlarımızı birikimlerimizi dostlarımızla paylaşmaya her daim hazırız. Bu konuda özellikle sizlerle müşterek hareket edeceğimiz alanlar vardır. Bu vesile ile Kosova’nın bağımsızlık yıl dönümünü de kutluyor ve hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

Kosova Belediyeler Birliği Başkanı Naim Ismajli de, İstanbul gibi bir metropolü yönetirken kendilerine zaman ayırdığı için Başkan Topbaş’a teşekkür etti. Ismajli, “TDBB’ye de bizlere böyle güzel bir program hazırladığı için teşekkür ediyorum. Türkiye Kosova’nın bağımsızlığını ilk tanıyan ülkelerden biridir. Ayrıca Türkiye sağlık, eğitim ve askeri alanda bizlere çok yardımcı olmaktadır Kosova halkı olarak Türkiye’ye minnettarız” diye konuştu.

Başkan Topbaş daha sonra konuk belediye başkanlarına İBB Tanıtım Birimini gezdirerek geçmiş bugüne yaptıkları yatırımlarla ilgili bilgi verdi.

Bağcılar ve Peja (İpek) Belediyesi Arasında Kardeş Şehir Protokolü İmzalandı

Program ikinci gününde Bağcılar Belediyesi ziyareti ile devam etti. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı Kosovalı meslektaşlarını Bağcılar Belediyesi’nin çalışmaları hakkında bilgilendirdi. Bağcılar Belediyesi’nin vermiş olduğu öğle yemeğinin ardından, Bağcılar Belediyesi ile Mehmet Akif Ersoy’un doğduğu şehir olan Kosova’nın Peja (İpek) Belediyesi arasında “Kardeş Şehir” protokolü imzaladı. Çağırıcı, Türkiye ile Kosova arasındaki güçlü tarihi bağların yaşatılmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını, ayrıca Bağcılar Belediyesi olarak dost ve kardeş ülkelerle derin bağların güçlenmesi için çalışmalar yaptıklarını belirtti.

İmza Töreninin ardından heyet, Bağcılar’da bulunan Osmanlı Konağı, Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi ve Müzesi ile Çanakkale Şehitler Parkı ve Müzesi’ni ziyaret etti. Program, Bağcılar Belediyesi Mali Hizmetler ve Strateji Plan müdürlüğünün “Belediyelerde Finans Yönetimi” sunumu ile tamamlandı.

Heyet üyeleri İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarını da gezdikten sonra ülkelerine uğurlandı.

22.02.2017