Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin üç aylık Faaliyet Bülteni olarak hazırlanan “Avrasya’da Yerel Gündem” isimli süreli yayının Beşinci sayısı (Kış 2017) çıktı.

Bültenimizin Beşinci sayısındaki kapak konularımız; Gagauz Yeri Belediye Başkanlarına yönelik düzenlenen “Yerel Yönetimlerde Alternatif Enerji Kaynakları ve Asfalt Çalışmaları” Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı, “Bağımsızlıklarının 25. Yılında Türk Cumhuriyetleri” Paneli ve 1916 Türkistan Direnişinin 100. yıl dönümünde Kırgızistan’da çekilen “Ürkün” Filminin Türkiye Galası haberi şeklinde sıralanıyor.

Bu sayımızda yer alan diğer konular arasında; Gagauz Özerk Yeri Başkanı ve Gagauz Belediye Başkanları Heyetinin TDBB Ziyaretleri, Doğumunun 150. Yılında Alihan Bökeyhan Anma Programı, Arnavutluk ve Bosna Hersek Belediye Başkanları TDBB Ziyaretleri, “Kırgız Okul Öncesi Eğitim Yöneticileri” Uzman Eğitim Programı, Doboj İstok Çocuk ve Gençlik Merkezi TDBB Evleri, Bosna Hersek Eğitimciler Heyeti İstanbul Programı, “Su, Atık Su ve Sulama Sistemleri Yönetimi” Uzman Eğitimi Programı, Yerel Yönetim Kuruluşları 2017 Koordinasyon Toplantısı, “TÜRKPA Üyesi Ülkelerin Son 25 Yılı” Konferansı, TDBB ve Zeytinburnu Belediyesi İşbirliğinde Öğrencilere Kırtasiye Yardımı, Uluslararası Köroğlu Festivali, Ermukhan Bekmakhanov Sempozyumu Kitabı ile ‘Türkiye ve Romanya’ kitabının yayınlanması gibi başlıklar yer alıyor.

Ayrıca, desteklenen ve işbirliği halinde gerçekleştirilen faaliyetler, TDBB İdari Toplantıları ve Üye Belediyelerimizle ilgili haberlerin de yer aldığı bültenimizde, diğer ülkelerdeki üyelerimiz ve okuyucularımız için haberlerin İngilizce ve Rusça özetleri de yer almaktadır.

Bültenimizin bu sayısındaki gezi yazısının konusu ise, Azerbaycan’ın Başkenti, Hazarın İncisi Bakü. Kafkasya’nın en önemli ticaret merkezi ve Hazar Deniz’in en önemli limanı olan Bakü’yü, TDBB Dış İlişkiler Uzmanı Vedat Haliloviç’in kaleminden okuyucuya sunuluyor.

10.02.2017

Avrasya’da Yerel Gündem Sayı 5