Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Aralık Ayı Yönetim Kurulu Toplantısı 28 Aralık 2016 Çarşamba günü, 6 farklı ülkeden Yerel Yöneticilerin katılımı ile Bağcılar Belediyesi ev sahipliğinde İstanbul’da gerçekleştirildi.

TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Başkanlığındaki Toplantıya, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, TDBB Yönetim Kurulu Üyeleri Göyçay (Azerbaycan) Valisi Mehdi Selimzade, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Kırgızistan Yerel Yönetimler Devlet Ajansı Başkanı Jumagul Egemberdiyeva, Nalaikh (Moğolistan) Belediye Başkanı Khaan Sharavkhaan, Novi Grad (Bosna Hersek) Belediye Başkanı Semir Efendic, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, Güzelyurt (KKTC) Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Sancaktepe Belediye Başkanı İsmail Erdem, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Bosna Hersek Gorajde Kantonu Başbakanı Emir Okoviç, Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü katıldı.

Selimzade: “Birlik ve Beraberliğin Gelişmesi İçin Çok Çaba Gösterdik”

Toplantının başında, Azerbaycan Adalet Bakanlığı Yerel Yönetimlerle Çalışma İş Merkezi Başkanlığı görevinden Göyçay Valiliğine atanması nedeniyle TDBB Yönetim Kurulu Üyeliğinden ayrılan Mehdi Selimzade’ye katkılarından dolayı Teşekkür Plaketi verildi. Selimzade, toplantıda yaptığı veda konuşmasında “TDBB ile kurulduğu günden bu güne birçok alanda birlikte çalıştık. Dostluğun, kardeşliğin, birlik ve beraberliğin gelişmesi için çok çaba gösterdik. Bunda başarılı olduğumuzu düşünüyorum. TDBB her zaman Türk Dünyası için faydalı çalışmalarda bulundu ve gün geçtikçe daha da güçlenerek bulunmaya da devam ediyor” dedi.

Daha sonra gündemin görüşülmesine geçilerek, Eylül 2016 Yönetim Kurulu toplantısından bu güne gerçekleştirilen faaliyetler değerlendirilirken, önümüzdeki aylarda gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalar karara bağlandı.

Bosna Hersek’e 14 Türkçe Sınıfı ve Kültür Merkezi

Bu çerçevede, Birliğimiz ve üye belediyelerimiz işbirliğinde, Bosna Hersek’in farklı şehirlerindeki okullarda yapılacak olan 14 adet Türkçe Sınıfının bahar döneminde eğitime açılmasına, Bosna Hersek’in Gorajde şehrinde Osmanlı Döneminde inşa edilen Gorajde Köprüsü restorasyonunun Birliğimiz iş birliğinde gerçekleştirilmesine, Bosna Hersek’in Glamoç şehrinde yapılması planlanan Eğitim ve Kültür Merkezi’nin Birliğimiz koordinasyonunda Birlik üyelerimizin destekleriyle gerçekleştirilmesine, TDBB 2017 Yılı ‘Üye Belediyeler Zirvesi’ için çalışmaların başlatılmasına, 13-17 Şubat 2017 tarihlerinde Antalya’da yapılacak ‘2. Uluslararası Su ve Sağlık Kongresi’ne Birliğimiz tarafından destek verilmesine ve katılım sağlanmasına, 19-24 Nisan 2017 tarihleri arasında Kocaeli’nde gerçekleştirilecek ‘9. Kocaeli Uluslararası Çocuk Festivali’ne Birliğimiz tarafından katılımcı desteği verilmesine karar verildi.

Türkistan Şehrine ve Gagauz Özerk Yerine Ziyaret

‘2017 Yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti’ seçilen Birliğimiz Kazakistan üyelerinden Türkistan şehrine yıl içinde ziyaret programı düzenlenmesine, Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarının 25. Yılı dolayısı ile ‘Türk Basınında Türk Cumhuriyetleri’ kitaplarının hazırlanmasına ve Birlik yayınları arasında basılmasına, 2017 yılı Bahar döneminde Moldova Gagauz Özerk Yerine ziyaret programı düzenlenmesine, Bişkek Atatürk Parkının Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde iyileştirilmesine, Bağcılar Belediyesi’nin kardeş şehri Kazakistan’ın Çimkent şehrinden ülkemize gelecek heyetin, 09-14 Ocak 2017 tarihleri arasında İstanbul’a gerçekleştireceği ziyaret programına Birliğimiz tarafından destek verilmesine, Kırgızistan Belediye Başkanları heyetine yönelik olarak 2017 yılı içerisinde bilgi ve tecrübe paylaşımı programı düzenlenmesine, Yunusemre Belediyesi tarafından, 9 Nisan 2017 tarihinde Manisa’da Uluslararası katılımla gerçekleştirilecek ‘II. Yuntdağı Yağlı Güreşleri’ etkinliğine Birliğimiz tarafından destek verilmesine, ‘Osmanlı Belgelerinde Halep’ ve ‘Osmanlı Belgelerinde Musul’ kitaplarının Birlik yayınları arasında basılmasına karar verildi.

Kardeş Şehir İlişkileri Yeni Formatla Etkinleştirilecek

Üye Belediyeler arasında kardeş şehir ilişkilerinin oluşturulması ve etkin hale getirilmesi, Türkiye Belediyeleri yanında diğer ülke belediyelerinin de karşılıklı olarak kardeş şehir olması ile ilgili gerekli çalışmaların yapılmasına, bu çerçevede TDBB Türkiye Üye Belediyeleri Dış İlişkiler ve Kültür Müdürleri ile ‘Kardeş Şehirler Çalıştayları’ düzenlenmesine, Bosna Hersek Srebrenik Belediyesi’nin üyelik müracaatının kabulü karara bağlandı.

Toplantıda ayrıca, Türk Dünyasında ortak dil geliştirilmesi ve Türkçe’nin yaygınlaştırılması çalışmalarının desteklenmesinin, TDBB’ye üye ülkelerde Ortak Tarihi mirasın doğru öğretilmesi için film, belgesel film, çizgi film vb. eserlerin gösterimi için çalışmalar yapılmasının önemine vurgu yapıldı.

Gelecek Yönetim Kurulu Toplantısı Ümraniye’de

Üç aylık periyotla toplanan TDBB Yönetim Kurulunun bir sonraki toplantısının, Ümraniye Belediyesi ev sahipliğinde İstanbul’da yapılması kararlaştırıldı.

28.12.2016