1916 Türkistan Direnişinin 100. yıl dönümünde Kırgızistan’da çekilen Ürkün filminin Türkiye’deki ilk gösterimi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ev sahipliğinde, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu, Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Zeytinburnu Belediyesi işbirliği ile 20 Aralık 2016 Salı akşamı İstanbul’da yapıldı.

Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen gösterime, Kırgızistan Milletvekilleri Salaidin Aidarov, Kurmankul Zulushev, Damirbek Asylbekulu, filmin yapım ve yönetim ekibinden ilgililer, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Kırgız Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Kurbanbeg Kutlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Filmin gösteriminden önce kısa bir konuşma yapan TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, “Ürkün’ün önemli bir dönem filmi olduğunu vurgulayarak, böyle bir filmin Türkiye gösterimine ev sahipliği yapmaktan mutluyuz. TDBB, dost ve kardeş ülkelerde belediyeler arasında işbirliğini geliştirmeye odaklı bir kurum olmakla birlikte, ortak kültür mirasımızın geliştirilmesi ve bu yöndeki projelerin desteklenmesi yönünde de çeşitli faaliyetler yapmaktadır. Hem Kırgızistan’dan gelen misafirlere hem de sizlere geldiğiniz teşekkür eder, iyi seyirler dilerim” dedi.

Gala programı çerçevesinde, ZKS Fuayesinde, Ürkün olayı ile ilgili Fotoğraf Sergisi de açıldı.

Sayakbay Manasçı Vakfı ve Kutkeldi Film Şirketi tarafından ortaklaşa çekimi yapılan Ürkün filminin yönetmenliğini Medin Uçkeyev, yapımcılığını Muhtar Atanaliev üstlendi. Kırgızların, Çarlık Rusya’sına karşı direnişi ve Tanrı Dağları üzerinden Çin’e kaçışını konu alan filmin senaryosu, 100 yıl önceki trajik olayı yaşayanların torunlarının anlattıklarına dayanılarak yazıldı. 8 ayda çekilen filmde, ülke çapında tanınmış, tecrübeli tiyatro ve sinema oyuncuları rol aldı. Filmin çekimleri Kırgızistan’ın kuzey ve güney bölgelerinde ve aynı zamanda Çin’de gerçekleştirildi.

20.12.2016