“TÜRKPA Üyesi Ülkelerin Son 25 Yılı” Konferansı, 24 Kasım 2016 tarihinde, Türk Dili Konuşan Ülkeler Parlamenter Asamblesi (TÜRKPA) ile Türk Kültürü ve Miras Vakfı işbirliğinde Azerbaycan Milli Meclisi Binası’nda düzenlendi.

Konferansa TÜRKPA üyesi ülkelerden milletvekilleri, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye Cumhuriyeti’nin Bakü Büyükelçileri ve diğer Türk işbirliği kurumları temsilcileri (Türk Akademisi, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Türk Dünyası Mimarlar ve Mühendisler Birliği) katıldı.

Konferansta, bağımsızlıklarının 25. yılında Türk Cumhuriyetlerinin elde ettiği başarılar, mevcut durumları ve Türk Cumhuriyetleri arasındaki sosyal, ekonomik ve kültürel ilişkilerin geleceği konusunda görüş alış verişinde bulunuldu.

Konferansta söz alan Türkiye Cumhuriyeti Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, Kazakistan Cumhuriyeti Büyükelçisi Beibit İssabayev ve Kırgız Cumhuriyeti Büyükelçisi Ayjigit Buranov konuşmalarında, Türk Cumhuriyetleri arasındaki çok taraflı ve ikili işbirliğinin önemine ve temel esaslarına vurgu yaptılar. TÜRKPA Üyesi ülkeler Türkiye’den Feyzullah Kıyıklık, Azerbaycan’dan Nizami Caferov, Kazakistan’dan Aliya Saparova, Kırgızistan’dan Muzaffer Isakov yaptıkları konuşmalarda, son 25 yılda Türk Cumhuriyetlerinin gerçekleştirdikleri çalışmalara değinerek, Türk Cumhuriyetlerinin bağımsızlıklarını güçlendirme ve aralarındaki işbirliğini daha da geliştirmeye dönük çalışmaların önemine vurgu yaptılar.

Konferansa Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) adına katılan dış ilişkiler uzmanı Vedad Haliloviç de, Birliğimizin amaçları ve faaliyetleri hakkında bir sunum yaptı.

24.11.2016