Bosna Hersek Belediye Başkanları Heyeti 25 Kasım 2016 Cuma günü Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Ziyarete, Srebrenik Belediye Başkanı Nihad Omerovic, Zivinice Belediye Başkanı Samir Kamenjakoviç, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhic ve beraberlerindeki yetkililer katıldı.

Srebrenik Belediyesi’nden Üyelik Başvurusu

Srebrenik Belediyesi’nin TDBB’ye üyelik başvurusunda bulunduğu ziyarette, Bosna Hersek Belediyelerinden TDBB’ye üye olan Belediye Başkanlarının Türkiye’deki kardeş belediyeler ile bir araya getirilerek ilişkilerin geliştirilmesi, Kardeş Belediyeciliğin daha da arttırılması ve kardeş belediyeler arasında somut işlerin gerçekleştirilmesi için çalışmaların yapılması ve Belediyecilik faaliyetlerinin yanı sıra kültürel ve eğitim faaliyetlerine ağırlık verilmesi gibi konular ele alındı.

Türk milletine ve TDBB’ye Bosna Hersek’ten Selam getirdiklerini, Türkiye’ye gelmenin kendileri için çok anlamlı ve faydalı olduğunu belirten Srebrenik Belediye Başkanı Nihad Omerovic, “TDBB’ye üyelik başvurusu yaptığımız bu gün, bizim için önemli bir gün. Umarım üyelik sürecinden sonra ilişkilerimiz somut projelerle daha da güçlü hale gelir. Biz TDBB ile kardeş belediyeler arasında ilişkilerimizi geliştirme imkânı buluyoruz. Srebrenik Belediyesi olarak Konya ve Kayseri gibi ticaret ve sanayi şehirleri ile TDBB aracılığıyla ilişkiler kurup bağlantılar gerçekleştirmek istiyoruz. Bu hem Türkiye’nin hem de Bosna Hersek’in ekonomisi için faydalı olacaktır. Kardeş şehirler kendi şehirlerindeki iş adamlarını bir araya getirerek ticaretin gelişmesine katkıda bulunabilirler. Gösterdiniz ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Zivinice Belediyesinden Kardeş Şehir Talebi

Zivinice Belediye Başkanı Samir Kamenjakoviç ise “İlişkilerimizi daha arttırmak için buradayız. Eğitim alanında geçen ay İstanbul’a gelen kardeş okul heyetine destek verdiğiniz için teşekkür ediyorum. O heyettekiler Türkiye’yi gezerek, kültürünüzü, yaşam şeklinizi ve eğitim sisteminizi yakından gördüler. Türkiye ile ortak kültürün insanlarıyız. Her alanda işbirliği yapalım istiyoruz. Özellikle gençlerle ilgili konularda işbirliğine çok önem verilmesinin doğru olduğunu düşünüyorum. Öğrencilere ve genç iş adamlarına yönelik iş birliğine ağırlık verirsek ilişkilerimizin daha uzun soluklu olacağı kanaatindeyim. TDBB’nin öğrencilere ve gençlere yönelik çalışmalara önem verdiğine şahit olmak sevindirici. Kardeş şehir ilişkileri kurmak istiyoruz. Örneğin Zivinice Belediyesi’nin Türkiye’de kardeş şehri yok. Uygun belediyeler ile kardeş şehir ilişkisi kurabilmemiz için sizin katkınızı talep ediyoruz. Ayrıca Azerbaycan, Kırgızistan, Kazakistan veya başka ülkelerden de uygun bir belediye ile kardeş olmak istiyoruz ve bu konuda TDBB’den yardım talep ediyoruz” diye konuştu.

Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosluğu Began Muhic ise, “Türkiye ile iyi ilişkiler bizim için çok önemli. Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosluğu olarak farklı alanlarda ilişkileri geliştirmek istiyoruz. Bosna Hersek ve Türkiye’den iş adamlarını bir araya getirmeyi düşünüyoruz. Bu çerçevede, İstanbul Ticaret Odası (İTO) ile görüştük, ilgili konularda işbirliği yapmak istediğimizi ilettik. TDBB’nin bu süreçte bizimle beraber olması bizim için önemli” dedi.

Ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını ifade eden TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da görüşmede: “Yeni seçilen belediye başkanlarını tebrik ediyorum. Bu dört yıllık yeni dönemin Birliğimiz ve Bosna Hersek için verimli bir dönem olmasını dilerim. TDBB olarak en yoğun çalıştığımız ülkelerden biri Bosna Hersek’tir. Doboj-Doboj İstok Dostluk köprüsünün yapılması ile ilgili protokolü imzaladık. Emmaus Derneği işbirliğinde iki Bungalov evin inşası devam ediyor. Üç ay içerisinde Bungalov evlerin inşaatı bitmiş olacak. Halen Bosna Hersek’ten 18 üye belediyemiz var. Bu sayının daha da artması bizi memnun eder. Srebrenik Belediyesi’nin üyelik başvurusundan ayrıca memnun olduk. Belediyecilik faaliyetlerinin yanı sıra sosyal, kültürel ve eğitim faaliyetlerine de destek oluyoruz. Bosna Hersek’te 14 okulda Türkçe sınıfı yapılması projemiz devam ediyor. Bu ve benzeri geniş bir alanda işbirliği içerisinde olmaya gayret ediyoruz. TDBB ortak projeler yapmak için oluşturulmuş uluslararası bir kuruluştur. Her alanda işbirliği yapmaktan ve ortak projeler yürütmekten memnun oluruz” dedi.

25.11.2016