Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve TİKA işbirliğinde, Bolu Belediyesi, Bayrampaşa Belediyesi, Esenler Belediyesi ve Eyüp Belediyesi’nin katkılarıyla 13-19 Kasım 2016 tarihleri arasında, Kırgızistan’ın kırsal bölgelerinde görev yapan pedagog ve okul öncesi eğitimcilerden oluşan 11 kişilik heyete yönelik, “Kırgız Okul Öncesi Eğitim Yöneticileri” uzman eğitim programı, Bolu ve İstanbul’da gerçekleştirildi.

Programa, Bişkek vilayeti Okul Öncesi Eğitim Uzmanı Çinare Maytikova, Narin Bölgesi Sosyal Sorunlarla ilgili Yetkili Temsilciliği Uzmanı Saliia Joldoşeva, Issık-Göl Bölgesi Ak-Suu İlçesi Eğitim Bölümü Başkanı Malik Temiraliev, Batken Bölge İdaresi Gender Uzmanı Çinare Alimberdieva, Oş Bölgesi Kara-Kulca Köyü Anaokulu Müdürü Kalenbubu Erkebaeva, Celal-Abad Bölgesi Ala-Buka Köyü Anaokulu Müdürü Aisara Koçorova, Oş Bölgesi Çon-Alay İlçesi, Kaşka-Suu Anaokulu Müdürü Ainura Ermekbaeva, Batken Bölgesi Devlet Yatılı Okul Müdürü Osmon Erkebaev, Narin Bölgesi Koçkor Yerel Eğitim Kurumu Malzeme Geliştiricisi Çinare Tabildieva, Oş Devlet Üniversitesi Dünya Dilleri Bölümünden Satina İbraimova ve Bişkek Jailoo Anaokulları Projesi Bölge Koordinatörü Çinare Аbdiraimakunova katıldı.

Program Bolu’da Başladı

Program 14 Kasım 2016 Pazartesi günü katılımcıların Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz’ı ziyareti ile başladı. Başkanlık Makamında gerçekleştirilen ve Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ile Bolu Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Güler Mert’in de hazır bulunduğu ziyarette konuşan Başkan Yılmaz; “Öncelikle şunu belirtmek isterim ki Türkiye sizin ülkeniz ve Bolu’da sizin şehriniz. Biz aynı milletin evlatlarıyız. Fakat zamanla aramızdaki bağlar çeşitli sebeplerle koparılmış. Artık birlikte olma zamanı. İnşallah hep beraber güçlü bağlarımızı yeniden kuracağız. Bunda hepimizin karşılıklı çok emeği olacağını düşünüyorum. Bu vesile ile ziyaretinizden dolayı teşekkür ediyorum” dedi”.

Ziyaretin ardından katılımcılar 14-16 Kasım tarihleri arasında Bolu’da hizmet veren anaokullarının eğitim çalışmalarını yerinde inceleyerek, Türkiye’deki okul öncesi eğitim sistemi hakkında bilgi edindiler.

Esenler, Bayrampaşa ve Eyüp Belediyeleri Ziyaret Edildi

“Kırgız Okul Öncesi Eğitim Yöneticileri” Uzman Eğitim programının 17 Kasım 2016 Perşembe günü başlayan İstanbul ayağında ise katılımcılar, Esenler Belediyesi Esma Biltacı Anne Çocuk Kampüsü ve Çocuk Sokağını ziyaret ettiler. Daha sonra, Bayrampaşa Belediyesi Bayram Yuva’yı ziyaret ederek incelemelerde bulundular.

Katılımcılar programın son günü olan 18 Kasım 2016 Cuma günü ise Eyüp Belediyesi Şeker Hayat Atölyesi ve Engelliler Sürekli Eğitim Merkezi (ESER)’ni ziyaret ederek atölye çalışmalarını izlediler.

Sertifika Töreni Birlik Merkezinde Yapıldı

Aynı gün Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret eden katılımcılar TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’la bir araya geldi. Uzman eğitim programının kendileri için çok önemli olduğunu ve çok verimli geçtiğini dile getiren heyet temsilcisi, Jailoo Anaokulları Projesi Bölge Koordinatörü Çinare Аbdiraimakunova, TDBB’ye ve programa katkıda bulunan işbirliği kuruluşlarına teşekkür etti. Program katılımcılara sertifikalarının takdimi ile sona erdi.

Katılımcılar 19 Kasım 2016 Cumartesi günü, İstanbul şehir turunun ardından Kırgızistan’a döndü.

19.11.2016