Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin üç aylık Faaliyet Bülteni olarak hazırlanan “Avrasya’da Yerel Gündem” isimli süreli yayının Dördüncü sayısı (Güz 2016) çıktı.

Bültenimizin dördüncü sayısındaki kapak konularımız; “Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması Ödül Töreni”, “15 Temmuz Şehit Aileleri ve Gazilerle Dayanışma Kampanyasına” 100 Bin TL katkı, “TDBB Yerel Yönetimler ve Şehircilik İhtisas Kütüphanesi Açılış” haberi şeklinde sıralanıyor.

Bu sayımızda yer alan diğer konular arasında 17. Altın Safran Belgesel Film Festivali, II. Dünya Göçebe Oyunları, Romanya Eğitimciler Heyeti İstanbul Programı, Bosna Hersek’te Doboj Dostluk Köprüsünün inşaasına TDBB Desteği, Komrat Belediye Başkanı Serghei Anastasov TDBB’yi ziyareti, Bosna-Hersek Belediye Başkanları’nın TDBB’ye Dayanışma Ziyareti, Lübnan Dannieh Belediyeler Birliği’nin TDBB’ye Dayanışma Ziyareti, Ahmed Yesevî’nin Divan-ı Hikmet eserinin TDBB tarafından yeniden basımı gibi başlıklar yer alıyor.

Ayrıca, desteklenen ve işbirliği halinde gerçekleştirilen faaliyetler, TDBB İdari Toplantıları ve Üye Belediyelerimizle ilgili haberlerin de yer aldığı bültenimizde, diğer ülkelerdeki üyelerimiz ve okuyucularımız için haberlerin İngilizce ve Rusça özetleri de yer almaktadır.

Bültenimizin bu sayısındaki gezi yazısının konusu ise, Türk tarihinde önemli bir yeri olan, Macaristan’ın başkenti Budapeşte. Ortasından, uğruna şarkılar yazılan Tuna’nın geçtiği, farklı kültürlerin yüzyıllarca bir arada bulunduğu, dünya tarihinin en hareketli sahnelerinin şahidi Budapeşte, TDBB Dış İlişkiler Uzmanı Sabiha Tuğba Ekşi’nin kaleminden okuyucuya sunuluyor.

16.11.2016

Avrasya’da Yerel Gündem Sayı 4