Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Yunus Emre Enstitüsü ve Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosluğu işbirliğinde, Bosna Hersek’ten gelen Eğitim heyeti için 23-28 Ekim 2016 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen program tamamlandı.

TDBB Üyesi Bosna Hersek Zivinice Belediyesi’nde bulunan Gracanica İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencilerinden oluşan 42 kişilik heyet, Fatih ilçesindeki kardeş okulları olan Sancaktar Hayrettin İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti. Beş gün süren programda heyet İstanbul’un eğitim kurumları ve kültürel mekânları yanında ayrıca Fatih Kaymakamlığı’nı, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosluğu’nu ve TDBB’yi de ziyaret etti.

Bosna Eğitimciler Heyeti TDBB Ziyareti

TDBB Genel Merkezinde 26 Ekim ‎2016 ‎Çarşamba günü Genel Sekreter Fahri Solak’la görüşen heyet yapılan programın kendileri için çok önemli olduğunu ve faydalı geçtiğini dile getirdi.

Ziyarete, Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhiç, Zivinice Radyo Televizyonu Müdürü Meliha Alicic, Gracanica İlköğretim Okul Müdürü Medisa Muhiç katıldı.

Gracanica İlköğretim Okulu Müdürü Medisa Muhiç, çok güzel ve yararlı bir program olduğunu belirterek, “Öğrenciler çok mutlu oldu. Kardeş okulumuzun müdürü ve çalışanları da bize büyük misafirperverlik gösterdi. TDBB’den destek almasaydık bu programı gerçekleştiremezdik. Ne zaman bir desteğe ihtiyacımız olsa aklımıza TDBB geliyor. Zivinice Belediyesi’nin TDBB üyesi olduğunu bildiğimizden dolayı belediye ile bağlantıya geçerek TDBB’nin bize yardımcı olmasını talep ettik. TDBB olarak siz de bu talebimizi hemen karşıladınız ve bize yardımcı oldunuz. Bundan dolayı sizlere teşekkür ediyoruz” dedi.

Belediyeler Birliği olmakla beraber kültürel ve eğitimle ilgili çalışmaları da desteklediklerini belirten TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, “Bu tür faaliyetlere destek olmak zaten birliğin kuruluş amaçları arasındadır. Bosna Hersek’in İstanbul Başkonsolosluğu ile işbirliği yapmaktan mutluyuz. Genelde kardeş şehirler arasında ilişkilerin geliştirilmesi için yapılan bu tür faaliyetlerin, bu sefer kardeş okullar arasında yapılmasından da ayrıca memnun olduk. TDBB olarak her zaman bu tür programlar için işbirliğine hazırız. Geldiğiniz için biz sizlere teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Ziyaret karşılıklı hediyeleşme ve fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

Programın videosuna buradan ulaşabilirsiniz.

28.10.2016