Bosna Hersek’te 2 Ekim 2016 tarihinde yapılan yerel seçimlerin resmi sonuçları açıklandı.

Bosna Hersek’teki kayıtlı 3 milyon 263 bin 906 seçmenden, 1 milyon 723 bin 140 seçmen, yurt içi ve yurt dışında kurulan 5 bin 469 sandıkta yeni belediye başkanları ve meclis üyelerini belirlemek için oy kullandı. Katılım oranı yüzde 53,88 olan seçimlerde, yerel yönetimler için 171 bağımsız aday ile ülkede faaliyet gösteren 102 parti ve 103 siyasi koalisyondan adaylar olmak üzere toplamda yaklaşık 30 bin 500 aday yarıştı.

Bosna Hersek Merkez Seçim Kurulu (CIK) tarafından onaylanan sonuçlara göre, Bosna Hersek Federasyonu ve Bosna Sırp Cumhuriyeti’nde toplam 135 belediye başkanı ve meclis üyesi belirlendi. Ülkenin iki büyük Boşnak partisi olan Demokratik Eylem Partisi (SDA) ile Daha İyi Gelecek İçin İşbirliği (SBB) koalisyonu, ülke genelinde 32 belediye, Sırp Bağımsız Sosyal Demokratlar Birliği (SNSD) 31 belediye kazanırken, Hırvat Demokratik Birliği (HDZ) 16 belediye kazandı.

TDBB Yönetim Kurulu üyesi Semir Efendiç yeniden Novi Grad Belediye Başkanı seçilirken ülkenin bazı belediyelerinde değişiklikler oldu. Bihaç Belediye Başkanı Suhret Fazlic, Vukosavlye Belediye Başkanı Borislav Rakic, Zivinice Belediye Başkanı Samir Kamenjakovic, Zenica Belediye Başkanı Fuad Kasumovic ve Doboj Jug Belediye Başkanı Mirnes Tukic yeni seçilen belediye başkanları oldular.

Yeniden seçilen Belediye Başkanları ise şöyle: Doboj Belediye Başkanı Obren Petrovic, Doboj-Istok Belediye Başkanı Kemal Bratic, Fojnica Belediye Başkanı Sabahudin Klisura, Gorazde Belediye Başkanı Muhamed Ramovic, Ilijas Belediye Başkanı Akif Fazlic, Konjic Belediye Başkanı Emir Bubalo, Olovo Belediye Başkanı Demal Memegic, Pale FBiH Belediye Başkanı Asim Zec, Ilidza Belediye Başkanı Senaid Memic, Stari Grad Belediye Başkanı Ibrahim Hadzibajric, Travnik Belediye Başkanı Admir Hadziemric ve Visoko Belediye Başkanı Amra Babic oldu.

Srebrenitsa’da ki seçimi Sırp belediye başkan adayı Mladen Grujicic, Boşnak aday Durakovic’i 773 oy farkla geçerek seçimi kazandı.

Stolac şehrinde yapılan seçimde seçim kanununa aykırı yapılan uygulamalardan ve seçim sonrasında çıkan kavgadan dolayı iptal edildi. Seçimlerin iptalinin onaylanması durumunda 14 gün içinde Stolac şehri için yeni seçim tarihi belirlenecek.

Bosna Hersek’te 1992-1995 yıllarında yaşanan savaşın ardından altı belediyeye bölünen ve bu şekilde yönetilen Mostar’daki bölünmüşlüğü sona erdirmek üzere dönemin Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Paddy Ashdown tarafından 2004 yılında düzenlenen 55 maddelik Mostar’ın Statüsü ile Mostar tek belediye haline getirilmiş, icranın başı belediye başkanı, yasama organı ise şehir konseyi olarak belirlenmişti. Ancak söz konusu düzenlemenin Hırvatların karşı çıkması nedeniyle hala onaylanamaması kentteki birçok konunun “kilitlenmesine” neden oldu. Statüyle ilgili bu sorun yüzünden 2008 yılından bu yana şehirde yerel seçim yapılamamıştı. Yaşanan anlaşmazlıklar nedeniyle Mostar’da bu yıl da seçim yapılmadı.

10.10.2016