Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve TİKA işbirliğinde, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ve Denizli Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla, 16-22 Ekim 2016 tarihleri arasında 7 farklı ülkeden 16 Belediye uzmanının katılımı ile düzenlenen “Yerel Yönetimlerde Su, Atık Su ve Sulama Sistemleri Yönetimi” Uzman Eğitim Programı Denizli ve Kocaeli’de sunum ve saha gezileriyle tamamlandı.

Uzman Eğitim Programına, Arnavutluk Skrapar Belediyesi Proje Koordinasyon Müfettişi Ernest Ymerı, Arnavutluk Bulqize Belediyesi Bilgi İşlem Uzmanı Gentjan Lamı, Arnavutluk Vau Dejes Belediyesi Planlama Dairesi Mimarı Ana Shurdha, Arnavutluk Kamza Belediyesi Planlama Kontrol ve Bölgesel Gelişim Dairesi Uzmanı Erıon Vata, Bosna Hersek Foca Fbih Belediyesi Ekonomi Finans, Sosyal Hizmetler Dairesi Stajyeri Melısa Dzomba, Bosna Hersek Novı Grad Belediyesi Sivil Savunma Müdürü Fahrudın Kazazıc, Karadağ Ulcinj Belediyesi Başkan Danışmanı Arsllan Hajdınaga, Karadağ Berane Belediyesi birim Yöneticisi Darko Stojanovıc, Kazakistan Kızılorda Eyaleti Enerji ve Konut Yönetimi ve Kamu Hizmetleri Başkan Yardımcısı Usaın Medet, Kazakistan Kızılorda Eyaleti Tabii Kaynaklar Yönetimi ve Çevre Düzenlemesi Dairesi Uzmanı Aigul Ayapova Sagındıkovna, Kırgızistan Kadamjay Belediyesi Başkan Yardımcısı Çıngız Tagaev, Kırgızistan Kerben Belediyesi Temiz Su İşleri Dairesi Müdürü Mirzavali Bahtiyarov, KKTC Güzelyurt Belediyesi Şehir Planlama Dairesi Mimarı Erhan Yengin, KKTC Girne Belediyesi Şehir Planlama Dairesi Mimarı Erdoğan Tansoy, KKTC Gazi Magosa Belediyesi Su İşleri Dairesi Şube Amiri Naci Taşeli ve Makedonya Ohrid Belediyesi Su İşleri Dairesi Yöneticisi Tome Paskalovski katıldı.

Program, 17 Ekim 2016 – Pazartesi günü, katılımcıların Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan’ı ziyareti ile başladı. Ziyaret dolayısıyla duyduğu memnuniyeti ifade eden Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Zolan, “Sizi Denizli’de görmek bizi mutlu etti. Bu tür çalışmaları gönül dostlarımızla bir araya gelmek ve bilgi alışverişi yapmak amacıyla yapıyoruz. Dünya ve insan için önemli olan konuları her zaman gündeme getiriyoruz. Özellikle yerel yönetimlerin görev ve sorumluluk alanlarında yoğun çalışmalarımız oluyor. Su ve Kanalizasyon İdaremiz bünyesinde alt yapıya yüksek miktarda ayırdığımız bütçelerle, suyu sağlıklı bir şekilde evlere ulaştırabilmeyi ve su kayıp-kaçaklarını önlemeyi amaçlıyoruz. Ayrıca kullanılmış suların şehre ve doğaya zarar vermemesi ve temiz sularla karışmaması amacıyla arıtma tesisleri kuruyoruz. Buralarda atık suları temiz su haline getirerek tarımda kullanılmasını sağlıyoruz” dedi.

Ziyaretin ardından DESKİ’ye geçen katılımcılara DESKİ Genel Müdürü Mahmut Güngör sunum yaptı. Sunumun ardından saha gezisi kapsamında Bağbaşı Zeytinyayla mesire alanı ziyaret edildi.

Denizli’deki programın ikinci gününde DESKİ Özel Kalem Müdürü Ahmet Akın eşliğinde yine belediyenin su işleri yatırımları, altyapı çalışmaları ve uzun vadeli planları ile ilgili sunumlar yapıldı ve ardından teknik geziler gerçekleştirildi. Teknik geziler kapsamında, DESKİ’ye bağlı su depoları, Scada sitemi, atık su arıtma tesisleri ve diğer alt yapı çalışmaları yerinde incelendi.

Programın Denizli ayağındaki üçüncü günde katılımcılar Pamukkale Travertenleri’ni, Hierapolis ve Laodikya antik şehirlerini gezdi.

“Yerel Yönetimlerde Su, Atık Su ve Sulama Sistemleri Yönetimi” uzman eğitim programının 20 Ekim 2016 – Perşembe günü başlayan Kocaeli ayağında ise ilk gün İSU’nun çalışmaları incelendi. İSU Genel Müdür Yardımcısı Alı Sağlık, İçme Suyu Daire Başkanı Yılmaz Görmüş tarafından Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin su, kanalizasyon ve atık su ile ilgili faaliyetlerini içeren sunumlar gerçekleştirildi. İkinci Günde Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nden Halil Kesikbaş’ın yeşil alan sulama uygulamalarını anlatan sunumunun ardından teknik gezi kapsamında Seka Park gezildi ve yetkiler eşliğinde saha gezisi yapılarak su ile ilgili Kocaeli Belediyesi’nin yapmış olduğu çalışmalar yerinde incelendi ve Aytepe Diriliş Gençlik Kampı ziyaret edildi.

Uzman Eğitim Programının kapanış yemeği ve sertifika töreni 21 Ekim 2016 – Cuma akşamı gerçekleştirildi. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen sertifika programına TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Park Bahçeler ve Yeşil Alanlar Daire Başkanı Cenan Turan, İçme Suyu ve Arıtmalar Daire Başkanı Yılmaz Görmüş, Park Bahçeler Müdür Vekili Fatmanur Kesikbaş katılarak katılımcılara sertifikalarını takdim ettiler.

Programın son günü olan 22 Ekim 2016 – Cumartesi günü, İstanbul tarihi yarım ada gezisinin ardından katılımcılar ülkelerine döndü.

22.10.2016