Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) genel merkezinde, Bosna Hersek’te Doboj ve Doboj İstok şehirlerini bir birine bağlayacak olan köprünün inşası için İşbirliği Protokolü imzalandı.

“Doboj Dostluk Köprüsü” imza törenine, Saraybosna Novigrad Belediye Başkanı ve TDBB Yönetim Kurulu üyesi Semir Efendiç, Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bretiç, Doboj şehri Başkan vekili Milos Buhevloviç, TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu ve TDBB Yürütme Kurulu üyeleri Burhanettin Kocamaz, Yücel Çelikbilek, Lokman Çağırıcı, Mustafa Ak, Uğur İbrahim Altay katıldı.

Saraybosna Novigrad Belediye Başkanı ve TDBB Yönetim Kurulu üyesi Semir Efendiç imza töreninde yaptığı konuşmada, yapılacak olan bu köprünün sıradan bir köprü olamadığını, bu köprünün Sırp ve Boşnakları bir birine bağlayan bir köprü olduğunu ve iki belediye açısından çok önemli bir yere sahip olduğunu belirtti. Efendiç, “Bosna Hersek’te TDBB ile yaptığımız önemli toplantılarda bize ‘sahada yapılan somut projeler var mı’ diye sorulduğunda, onlara gündemimizde olan bu köprü projesini anlatıyor ve bunun ne kadar önemli bir işlevi olduğunu söylüyoruz. Bu köprü ile birbirine bağlanacak olan iki belediye de TDBB üyesi belediyelerdir. Ben bu işbirliklerinden dolayı TDBB’ye, Doboj ve Doboj İstok Belediyelerine teşekkür ediyorum” dedi.

Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bretiç de “Doboj ve Doboj İstok Belediyeleri adına desteklerinden dolayı TDBB’ye teşekkür etmek istiyorum. Semir Başkanın da belirttiği gibi bu köprü farklı bir köprü. Bu köprü hem maddi hem manevi önemi olan bir köprü olacak. Son zamanlarda Doboj ve Doboj-İstok belediyeleri önemli ortak çalışmalar yapıyor. Daha güçlü Bosna Hersek için bu köprü önemli bir yere sahip” dedi.

TDBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da: “TDBB olarak biz bu köprüyü inşa edeceğiz. Bu işbirliği protokolünün ve köprünün hayırlı olmasını diliyorum. Bir an önce köprümüzün her iki bölgenin insanlarını bir birine bağlayan, aynı zaman da gönülleri de bir birine bağlayan bir dostluk köprüsü haline dönüşmesini temenni ediyorum” dedi.

Konuşmaların ardından, Doboj İstok Belediye Başkanı Kemal Bretiç, Doboj Başkan vekili Milos Buhevloviç ve TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu tarafından imzalanan işbirliği Protokolü ile, Bosna Hersek’te Doboj ve Doboj İstok şehirleri arasında daha önce var olan, fakat savaşta yıkılan köprü TDBB ve Birlik Üyesi Belediyelerin katkılarıyla yeniden inşa edilecek. Yaklaşık 500 bin Avro bütçe öngörülen proje, Bosna Hersek’te yaşayan Sırp ve Boşnak nüfus arasında bir dostluk köprüsü olması açısından büyük anlam taşıyor.

TDBB’den Bosna Hersek’te Doboj Dostluk Köprüsüne Destek

17.08.2016