Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Temmuz Ayı Yürütme Kurulu Toplantısı, Birlik Merkezinde yapıldı.

TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Başkanlığındaki toplantıya, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.

Birlik Genel Sekreteri Fahri Solak’ın, 28 Mayıs 2016 tarihli Yönetim Kurulu toplantısından bu güne kadar gerçekleştirilen etkinlikler ve önümüzdeki aylarda yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi vermesiyle başlayan toplantı, gündemdeki konuların görüşülmesiyle devam etti.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’den Şehit Yakınlarına 100.000 TL

Toplantıda, öncelikle 15 Temmuz tarihinde Türkiye’de yaşanan başarısız darbe kalkışması ile ilgili değerlendirme yapılarak, bu ihanet şiddetle kınandı ve 15 Temmuz olaylarında şehit olanların aileleri ve gaziler için Başbakanlık tarafından başlatılan Dayanışma Kampanyasına, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından 100 bin TL katkı yapılmasına karar verildi. Ayrıca bu süreçte TDBB Üyelerinin bulunduğu ülkelerden gönderilen dayanışma mesajları ve ziyaretlerinden duyulan memnuniyet ifade edildi. TDBB’nin bundan sonra da çalışmalarını artan bir yoğunlukla sürdürmesi kararlaştırıldı.

Toplantıda ayrıca gündemdeki diğer konular da görüşülerek karara bağlandı. Bu çerçevede, Romanya’dan ülkemize Gelecek 30 Öğrenciye Yönelik Ziyaret Programının MEB ve TDBB işbirliğinde 23-26 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilmesine, Kosova Belediyeler Birliğinin Yerel Yöneticiler heyetinin İstanbul Programının TDBB ev sahipliğinde 26-28 Eylül tarihlerinde organize edilmesine, Bosna Hersek Donji Vakuf İlçesinde inşaatı devam eden spor salonu için Şehzadeler Belediyesi ve TDBB işbirliği ile mali destek sağlanmasına, Yozgat Belediyesi tarafından düzenlenen “Sürmeli Şenlikleri”ne üye ülkelerden katılımcı desteği verilmesine, Bağcılar Belediyesinin “Konuşan Tarih Birleşen Kardeşler Projesi”ne destek verilmesine karar verildi.

Yeni Üyeler

Toplantıda ayrıca Çınarcık (Yalova) Belediyesi, Merkezefendi (Denizli) Belediyesi, Ortahisar (Trabzon) Belediyesi, Söğütlü (Sakarya) Belediyesi, Şehzadeler (Manisa) Belediyesi, Oğuzeli (Gaziantep) Belediyesi, Havza (Samsun) Belediyesi, Akkışla (Kayseri) Belediyesi, Ayrancı (Karaman) Belediyesi ve Günyüzü (Eskişehir) Belediyesinin Birliğimize yapmış olduğu üyelik müracaatlarının uygun görüşle Yönetim Kuruluna sunulması kararlaştırıldı.

27.07.2016