Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Nisan Ayı Yürütme Kurulu Toplantısı, 28 Nisan 2016 Perşembe günü İstanbul’da Birlik Merkezinde yapıldı.

TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu Başkanlığındaki toplantıya, Yürütme Kurulu Üyeleri Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Selçuklu Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak katıldı.

Birlik Genel Sekreteri Fahri Solak’ın, 24 Mart 2016 tarihli Yönetim Kurulu toplantısından bu güne kadar gerçekleştirilen etkinlikler ve önümüzdeki aylarda yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgi vermesiyle başlayan toplantı, gündemdeki konuların görüşülmesiyle devam etti.

Avrasya Yerel Yöneticileri Bosna’da Buluşuyor

Toplantıda, 27-30 Mayıs 2016 tarihlerinde Bosna Hersek’te yapılması planlanan ve Birlik üyesi 20’den fazla ülkeden Yerel Yöneticilerin katılacağı “TDBB Avrasya Yerel Yöneticiler Zirvesi” ile ilgili hazırlıkların sürdürülmesine, “Osmanlı Arşiv Belgelerinde Kafkasya” kitabının Birlik yayını olarak hazırlanması ve basımı için çalışma başlatılmasına, TDBB-Kocaeli Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde 14-22 Mayıs 2016 tarihlerinde gerçekleştirilecek Kocaeli Uluslararası Kitap Fuarına, Türk Dünyasından yayınevleri ve yazarların katılımının sağlanması, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, 23-24 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek olan “Birleşmiş Milletler Dünya İnsani Zirvesi”ne Birliğimiz tarafından üye ülkelerden katılımcı desteği sağlanmasına ve Birliğimizi temsilen iştirak edilmesine, RTÜK tarafından, 20-24 Mayıs 2016 tarihleri arasında, Bişkek (Kırgızistan) ve Almatı’da (Kazakistan) gerçekleştirilecek “8. Gelecekle İletişim Çalıştayı”na Birliğimiz tarafından destek verilmesine, Doğu Türkistan Maarif ve Dayanışma Derneği tarafından, 17-21 Temmuz 2016 tarihleri arasında, İstanbul’da gerçekleştirilecek “8. Dünya Doğu Türkistanlılar Kardeşlik Buluşması”na destek verilmesine, Okçular Vakfı tarafından, 26-29 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleştirilecek “Uluslararası Fetih Kupası Okçuluk Turnuvası” etkinliğine Birliğimiz tarafından katılımcı desteği sağlanmasına karar verildi.

Yeni Üyeler

Toplantıda ayrıca, Sarıkamış (Kars) Belediyesi ve Haliliye (Şanlıurfa) Belediyesi’nin Birliğimize yapmış olduğu üyelik müracaatlarının uygun görüşle Yönetim Kuruluna sunulmasına kararlaştırıldı.

Diriliş Ertuğrul Seti’ne Ziyaret

Toplantı sonrası Yürütme Kurulu Üyesi Belediye Başkanları, çekimleri Beykoz Riva’da yapılan Diriliş Ertuğrul setini ziyaret ederek dizinin sanatçıları, senaristi ve yönetmeniyle bir araya geldi. Osmanlı Devleti’nin kuruluş sürecini anlatan ve TRT 1’de Çarşamba akşamları ekrana gelen Diriliş Ertuğrul dizi setini ziyaret ederek kamera arkasında bir süre dizinin çekimlerine eşlik eden TDBB üyelerine, çalışmalarla ilgili bilgiler verildi.

28.04.2016