Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Anadolu Ajansı (AA), TİKA ve Eyüp Belediyesi işbirliği ile 24-30 Nisan 2016 tarihleri arasında, 9 farklı ülkeden 20 yerel yönetim uzmanının katılımı ile düzenlenen “Yerel Yönetimlerde Basın ve Halkla İlişkiler” Uzman Eğitim Programı, İstanbul’da gerçekleştirildi.

25 Nisan 2016 Pazartesi günü Panorama 1453 Fetih Müzesi, Türk Dünyası Kültür Evleri, Miniatürk, Yerebatan Sarnıcı ve Sultanahmet Camisi’nin ziyaret edildiği uzman eğitim programı, 26 Nisan 2016 Salı günü TDBB Merkezinde yapılan ve Azerbaycan, Bosna Hersek, Karadağ, Kırgızistan, KKTC, Kosova, Makedonya, Moğolistan ve Somali’den TDBB üyesi belediyelerin ilgili birimlerinden 20 uzmanın katıldığı Açılış Oturumu ile başladı.

Açılış Oturumu

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak açılış konuşmasında, buna benzer programları hemen her ay gerçekleştirdiklerini belirterek, üye ülke belediyelerinin ihtiyaçları doğrultusunda söz konusu eğitim programlarının konusunun belirlendiğini söyledi. Bu sefer düzenlenen eğitimin son dönemlerin en önemli konularından biri olan “Yerel yönetimlerde halkla ilişkiler ve basın” konusuna yönelik olduğunu aktaran Solak, yerel yönetimlerin hizmetlerini halka anlatmasında geleneksel ve sosyal medyanın önemine işaret etti. Solak, bu programda AA ile yapılan işbirliğinin de önemini vurgulayarak “Anadolu Ajansı, 100 yıllık geçmişi ve tecrübesi olan bir kurum. TİKA ve A.A. yetkililerine işbirlikleri için teşekkür ediyoruz” dedi.

Açılış oturumunda konuşan A.A. Haber Akademisi Koordinatör Yardımcısı Hayri Çetinkuş da, farklı ülkelerden birçok katılımcıyı programda görmekten mutluluk duyduklarını belirterek, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti, özelinde de kurumlarımızın Balkanlar, Orta Doğu, Orta Asya başta olmak üzere dost ve akraba olan tüm coğrafyalarda kardeşlik elimizi görebilirsiniz” dedi.

Daha sonra Azerbaycan heyeti adına Şef Editör Vugar Jafarov, Bosna Hersek heyeti adına Genel Sekreter Milos Bukejlovic, Karadağ heyeti adına Halkla İlişkiler Danışmanı Marija Krivokapic, Kırgızistan heyeti adına Uzman Yönetici Kalperizat Aidarbekova, KKTC adına Halkla İlişkiler ve Basın Sorumlusu Özder Fidaner, Kosova heyeti adına Basın Müdürü Sencar Karamuco, Makedonya heyeti adına Başkan Asistanı Iva Nikoloska, Moğolistan heyeti adına Halkla İlişkiler Uzmanı Uranbaatar Dagvabazar ve Somali heyeti adına Halkla ilişkiler Müdürü Abdikadir Abdinur Mohamed selamlama konuşmalarını yaparak programdan duydukları memnuniyeti dile getirdiler.

Açılış töreni sonrasında TDBB Eğitim Salonu’nda ilk seminer, Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yenal Göksun tarafından anlatılan “Temel Haber Yazım Teknikleri” konusunda verildi. Aynı gün içinde Marmara Medya Merkezi’nden Fatih İnce ve Ömer Faruk Özcan tarafından “Yerel Yönetimlerde Medya Takibi ve Görüntü Çekimi” seminerinin verilmesiyle Seminer günlerinin ilki sona erdi. İkinci seminer gününde AA Amerika Bölge Haber Yayın Yönetmeni ve Foto Muhabiri Muhammed El Shamy’nin verdiği “Temel Haber Fotoğrafçılığı” seminerinin ardından katılımcılar, AA İstanbul Bölge Müdürlüğünü ziyaret etti. Burada AA Pazarlama ve Satış Direktörü Nedim Kaya’nın “AA’da İş Geliştirme Stratejileri” konulu sunumunu dinleyen grup, Akşam yemeği ile günü sonlandırdı.

Erguvan Temalı İstanbul Fotoğrafları Çekimi

Üçüncü seminer gününe Yıldız Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Turhan Erkmen’in “Yerel Yönetimlerde Halkla İlişkiler” konulu semineriyle başlayan katılımcılar, ders sonrasında “Erguvan Temalı İstanbul Fotoğraf Çekimi” için Boğaz turuna çıkarak uygulamalı olarak öğrendiklerini kullanma fırsatı buldular. Programın dördüncü gününde Lacivert Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Meryem İlayda’nın verdiği “Klasik Medya-İnternet Haberciliği-Sosyal Medya” konulu seminere katılan katılımcılar, sonrasında Eyüp Belediyesini ziyaret ederek çalışmalar hakkında bilgi aldı ve Kapanış ve Sertifika Törenine iştirak etti.

Kapanış ve Sertifika Töreni

Eyüp Belediyesi ev sahipliğinde Ensari Konağı’nda gerçekleştirilen kapanış yemeğine Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın, TDBB Başkan Yardımcısı ve Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve AA Haber Akademisi Koordinatör Yardımcısı Hayri Çetinkuş katıldı. Programda konuşan Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın yürüttükleri projeler ve sosyal medya faaliyetleri ile ilgili katılımcılara bilgi verdi. Keçiören Belediye Başkanı ve TDBB Başkan Yardımcısı Mustafa Ak ise TDBB’nin 28 farklı ülkeden üyesinin olduğunu dile getirerek, “Birliğin misyonu içinde belediye başkanlarının tecrübe ve proje paylaşımı vardır. Bunun yanı sıra personel eğitimi de vardır. Bu kapsamda düzenlenen eğitimde de sizlerle birlikte olmaktan mutluyuz” ifadesini kullandı. TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da 9 farklı ülkeden 20 katılımcının 1 hafta boyunca eğitim aldığını söyledi. Bu sürede farklı kültürlerin kaynaştığına dikkati çeken Solak, “Masada 10 farklı ülkenin bayrağı var. Bu da farklı kültürlerin bir arada yaşayabildiğini ve iş birliğini yaptığını gösteriyor” dedi. Katılımcıları kutlayan Solak, eğitim programının gerçekleştirilmesinde işbirlikleri için TİKA, AA ve Eyüp Belediyesine teşekkür etti. Sonrasında söz alan AA Haber Akademisi Koordinatör Yardımcısı Hayri Çetinkuş ise farklı ülkelerden birçok katılımcıyı programda görmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi ve aldıkları bu eğitimin katılımcıların kariyerlerine olumlu etki yapmasını diledi.

Katılımcıların da memnuniyetlerini ifade ettiği konuşmaların ardından, programa iştirak eden katılımcılara Katılım Sertifikalarının takdim edilmesi ise program tamamlandı.

30.04.2016