Altındağ Belediyesi tarafından Bosna Hersek’in Visoko kentine yaptırılan Kültür Merkezi düzenlenen resmi törenle açıldı. Açılış törenine Altındağ Belediye Başkanı Veysel Tiryaki, Visoko Belediye Başkanı Amra Babic ve Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Cihad Erginay yanında diğer kamu kurumlarının ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile kalabalık bir davetli topluluğu katıldı.

Törende konuşan Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, “Bosna-Hersek’in Visoko şehriyle kardeş şehir protokolü imzaladıklarını ve işbirliği halinde çok sayıda projeye imza attıklarını hatırlatarak, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın isteği üzerine Visoko’ya büyük bir kültür merkezi armağan ettiklerini, bu kültür merkezinin Altındağ ve Visoko arasında önemli bir köprü vazifesi göreceğini” söyledi.

Visoko Belediye Başkanı Amra Babic de konuşmasında, açılışı yapılan kültür merkezinin kent için çok önemli olduğunu dile getirerek, “Bu merkez çok fonksiyonlu bir binadır ve çok çeşitli seçenekler sunuyor. İçerisinde kütüphane, müze, kongre merkezi var. Bugün böyle bir tesisi Visoko’da açmaktan son derece mutluyum.” dedi.

Visoko’nun en güzel yerine inşa edilen 3 katlı tesiste, 500 kişilik konferans salonu, 2 sinema salonu, 5 eğitim sınıfı ve sergi salonları ile kütüphane ve müze bulunuyor. Altındağ Visoko Kültür Merkezi’nin bir katı tamamen savaş müzesi olarak düzenlenmiş durumda. Visoko şehitlerinin resimlerinin yer aldığı müzede, savaşta kullanılan araç gereçler, sağlık malzemeleri ve mermi kalıntıları sergileniyor.

26.04.2016