Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosluğu, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Marmara Grubu Vakfı iş birliğinde düzenlenen “Bosna Hersek’te İş ve Yatırım Potansiyeli Tanıtım Konferansı”, 5 Nisan 2016 tarihinde İstanbul’da yapıldı.

Konferansın açılış oturumuna Bosna Hersek Milletler Meclisi Başkan Vekili Safet Softic, Dış Ticaret ve Ekonomi Bakanı Mirko Şaroviç, Bosna Hersek Yabancı Yatırım ve Teşvik Ajansı Bölüm Başkanı Nina Pobrić, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve Bosna Hersek İstanbul Başkonsolosu Began Muhiç katılarak konuşma yaptılar.

Bosna Hersek Yabancı Yatırım ve Teşvik Ajansı (FIPA) Yatırım-Teşvik Bölümü Başkanı Nina Pobriç, ülkede yabancı yatırımcılara sağlanan teşvikler ve yatırım potansiyelleri hakkında bilgi verdiği sunumunda, Yabancı sermayeli şirketlerin yüzde 90’ının yaptıkları yatırımdan memnun olduklarını kaydeden Pobriç, “Ülkemizde sabit döviz kuru söz konusu. Bölgedeki en düşük enflasyon oranı da bizde. Gelir vergisi ve kurumlar vergisi ise yüzde 10. Doğrudan yabancı yatırımlar söz konusu olduğunda yabancı yatırımcılar Bosnalı şirketlerle aynı haklara sahipler” ifadelerini kullandı. “Bosna Hersek’te yabancı yatırım alanında Türkiye 12’nci sırada. Bosna Hersek’te 200’ü aşkın Türk şirketi var ve yatırımlarının tutarı 139 milyon Avro. Bunun daha da artacağına inanıyoruz” dedi.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak da yaptığı konuşmada, TDBB’nin üyelerinin bulunduğu ülkeler arasında en aktif olarak çalıştığı ülkelerden birinin Bosna Hersek olduğunu belirterek, ülkede gerçekleştirilen projeler hakkında bilgi vererek, 27-30 Mayıs 2016 tarihlerinde TDBB Üye Belediyeler Buluşması ve Yönetim Kurulu’nun Saraybosna’da gerçekleştirileceğini sözlerine ekledi.

Konferansın ikinci bölümünde Bosna Hersek İzmir Fahri Başkonsolos Kemal Baysak, BH Dünya Göçmenler Birliği Başkanı Hasan Şehoviç, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Meclis Başkanı Şekib Avdagiç söz aldılar.

Konferans katılımcıların sorularının ilgililer tarafından cevaplandırılması sonrası verilen kokteyl ile sona erdi.

05.04.2016