9 Eylül 2015 tarihindeki TDBB Genel Kurul toplantısında Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin (TDBB) Yönetim Kuruluna seçilen Bosna Hersek Novi Grad Sarajevo Belediye Başkanı Semir Efendiç, belediye yetkilileri ve iş adamlarından oluşan heyet 2-5 Aralık 2015 tarihleri arasında İstanbul ve Kocaeli’ne bir çalışma ziyareti gerçekleştirdi.

Programın ilk günü 2 Aralık’ta TDBB merkezini ziyaret eden ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile toplantı yapan heyet aynı gün, TDBB Yönetim Kurulu üyesi ve Novi Grad Sarajevo Belediyesinin kardeş belediyesi olan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ı makamında ziyaret etti.

Ziyaretin ikinci gününde Başkan Efendiç ve beraberindeki heyet, TDBB’nin de destekleyen kurumlar arasında yer aldığı “Park-Rekreasyon Endüstrisi ve Hizmetleri Fuarı – ATRAX”a giderek, Novi Grad Sarajevo Belediyesi tarafından bu sene yapılmış olan Saraybosna’nın en büyük parkı için kullanılabilecek ekipmanları inceledi. Fuar ziyaretinin ardından, İstanbul Ticaret Odası (İTO)’nda gerçekleştirilen toplantıda Bosna Hersekli ve Türk iş adamları arasında ikili görüşmeler yapıldı.

4 Aralık Cuma günü, Novi Grad Sarajevo Belediyesi’nin 1997’den bu yana kardeş şehri olan Derince Belediyesi (Kocaeli) ziyaret edildi ve ilişkilerin canlandırılmasına ilişkin fikir alışverişi yapıldı. Derince Belediye Başkanı Ali Haydar Bulut, Novi Grad Belediye Başkanı Efendiç başkanlığındaki heyeti makamında kabul etti. Görüşmeden sonra Kocaeli Ticaret Odası (KTO) ve MÜSİAD’ın koordinatörlüğünde, heyet iş adamları ile öğle yemeğinde bir arada geldi.

Aynı gün, Novi Grad heyeti Kocaeli’nde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ve Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile Kocaeli Valiliğinde bir araya geldi. Görüşmede Bakan Işık, Novi Grad Belediyesinin heyetinde iş adamlarının da bulunmasından duyduğu memnuniyeti ve Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin belediyeler arasındaki işbirliklerinin her zaman destekçisi olacağını ifade etti.

Ziyaretin son günü olan 5 Aralık’ta TÜYAP Plastex Fuarını ziyaret eden Novi Grad Heyeti, ikili görüşmeler ve temaslarla bu kapsamlı programı tamamladı.

05.12.2015