20150927172641

28 Ülkeden 1.110 Üye Belediyesi ile işbirliği, Yerel Yönetimler alanında değer yaratmayı hedefleyen Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin (TDBB) yeni yönetim organlarının belirlendiği 4. Olağan Genel Kurul Toplantısı 09 Eylül 2015 Çarşamba günü İstanbul’da İBB 1453 Sosyal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Programa, TDBB Başkanı ve Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yanı sıra, yurt dışından ve yurt içinden çok sayıda Belediye Başkanı, Meclis Üyesi ve davetli katıldı.

Toplantı öncesinde, “Osmanlı Belgelerinde Balkanlardan Orta Asya’ya I. Dünya Savaşı ve Çanakkale Muharebeleri” konulu Sergi, TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, TDBB Başkan Vekili Murat Aydın, İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı ve Azerbaycan Yerel Yönetimler Ajansı Başkanı Mehdi Selimzade tarafından açıldı. Misafirlerin ilgiyle gezdiği serginin ardından Genel Kurul Toplantına geçildi.

TDBB’nin tanıtım filminin Türkçe ve İngilizce olarak gösterilmesinin ardından Birlik Başkanının konuşmasıyla program başladı.

Karaosmanoğlu: “Teröre karşı tek yumruk olmalıyız”

TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Türkiye gündemine ve bu bağlamda TDBB’nin taşıdığı role işaret ederek: “Kültür coğrafyamızın en önemli sorunu olan teröre karşı ortak hareket etmek ve tek bir yumruk olarak buna ‘dur’ demek zorundayız. Türkiye’nin terörle mücadelesi sonuna kadar devam edecektir. Bugünlerde yaşanan terör olaylarının amacı, gönül coğrafyamızın kalkınmasını, gelişmesini istemeyenlerin istediği bir durumdur. Bizlerin mutlu olmasını istemiyorlar. TDBB bu amaçla önemli bir misyona sahiptir. Yerel yönetimlerin sorumlulukları vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamaktır. TDBB olarak en önemli görevimiz gönül coğrafyamızda yaşayan insanımızın sağlıklı, mutlu ve daha onurlu hayata kavuşturmasıdır. İşte bu Birlik çatısı altından imkan, bilgi ve tecrübelerimizi paylaşıyoruz. Birbirimize ihtiyacımız var. Daha çok bir araya gelerek, Birliğimizin amacı olan bütün gönül coğrafyamızda daha nasıl güzel hizmet ederiz, halkımızı nasıl mutlu ederiz derdimiz budur” dedi.

TDBB Başkanı Karaosmanoğlu’nun konuşmasından sonra, misafirlerden söz alan Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Renat Tuleberdiev, TDBB’nin ülkesindeki belediyecilik anlayışına kattığı yeniliklerden bahsederken, sonrasında konuşma yapan Bosna Hersek İstanbul Konsolosu Adi Durmiç ise şunları söyledi: “Bu toplantıya davet edildiğim için çok mutluyum. Bosna Hersek’in 16 belediyesi TDBB’ye üye ve ben bu sayının daha da artacağını ümit ediyorum. Bizim için TDBB ve yerel yönetimlerimiz arasındaki işbirliği çok önemli. Ülkemizde gerçekleştirdiği projelerden dolayı TDBB’yi kutlarım”.

Açılış konuşmalarının ve tebrik mesajlarının okunmasının ardından Divan Heyeti oluşturularak gündem maddelerinin görüşülmesine geçildi.

Divan Başkanı İstanbul Milletvekili Erol Kaya Oldu

Divan Heyeti Başkanlığına TDBB Kurucu Yönetim Kurulu Başkanı ve İstanbul Milletvekili Erol Kaya, Divan üyeliklerine Kırgız Cumhuriyeti Yerel Yönetimler Bakan Yardımcısı Sanjar İkramov, Azerbaycan Yerel Yönetimler Ajansı Başkanı Mehdi Selimzade ve Kıbrıs Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar seçildi.

Divan Heyeti adına konuşan Erol Kaya Türkiye’de yakın zamanda yaşanan politik gelişmelerin altını çizerek şehitler için başsağlığı dilediği konuşmasında, “Anadolu coğrafyası, medeniyetlerin kurulduğu, kesiştiği ve ittifak ettiği bir yerdir. Aynı zamanda tarihin en büyük ihanetlerinin yaşandığı bir coğrafyada bulunmaktayız. Bu kadim coğrafya, büyük medeniyetlerin kurulduğu, kısaca dünyanın da kurulduğu, endişelerimi de söylemekten imtina ediyorum ama kıyametin de kopacağı bir coğrafya olacağını düşünüyorum. Bugün yapılan kongrenin TDBB için hayırlı olmasını diliyorum. 28 ülkeden 1.100’den fazla üyesi olan bu muhteşem birliğin yönetimini tebrik ederim” dedi.

Genel Kurul daha sonra, Faaliyet, Denetim ve Mali Raporların sunumu ve ibrasıyla devam etti. Birlik tüzüğünde yapılan değişikliğin ardından, kapanan bazı belediyelerin geçmiş yıllara yönelik aidat borçlarının silinmesi oy birliğiyle kabul edildi. Kurulda daha sonra birlik organlarının seçimine geçildi.

Yeni Yönetim Kurulu, Denetim ve Danışma Kurullarının seçilmesinin ardından, katılımcılardan Kırgız Cumhuriyeti Yerel Yönetimler Bakan Yardımcısı Sanjar Ikramov, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Ahmet Yalçın Benli, Azerbaycan Binəqədi Belediye Başkanı Sitare Cabbarlı, Karadağ Belediyeler Birliği Başkanı Alexandar Bogdanovic, Kazakistan Kızılorda Janakorgan Belediye Başkanı Ruslan Rustemov, Bosna Hersek Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendic, Moğolistan Nalayh Belediye Başkanı Sharavkhaan Khaan, Makedonya Studeniçan Belediye Başkanı Azem Sadiku, İller Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Fuat Gedik ve Türkiye-Türkmenistan Dayanışma ve Yardımlaşma Derneği Başkanı İsmail Necdet Aygün söz alarak değerlendirme ve önerilerde bulundular.

Katılımcıların aile fotoğrafı çektirmesi sonrasında öğle yemeği ile Genel Kurul Programı tamamlandı. Yemek sonrası Genel Kurula yurtdışından katılan misafirler Çanakkale ve Şehitlik Ziyareti için yola çıktı.

Aynı gün öğleden sonra yeni seçilen TDBB Yönetim Kurulu üyeleri ilk toplantısını yaparak, görev dağılımı ve gündemdeki diğer konuları değerlendirdi.

Genel Kurul ve sonrasında Toplanan ilk Yönetim Kurulu Toplantısı sonucu TDBB Yönetim ve Yürütme Kurulu Üyeleri aşağıdaki gibi oluşmuştur.

                                                TDBB YÖNETİM KURULU ASIL ÜYELERİ (2015-2018)

NO UNVANI / TITLE ADI SOYADI / NAME SURNAME
0 Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı / Birlik Başkanı İbrahim KARAOSMANOĞLU
1 Azerbaycan Adalet Bakanlığı Yerel Yönetimlerle Çalışma İş Merkezi Başkanı Mehdi SELİMZADE
2 Bağcılar (İstanbul) Belediye Başkanı Lokman ÇAĞIRICI
3 Bayrampaşa (İstanbul) Belediye Başkanı Atila AYDINER
4 Beykoz (İstanbul) Belediye Başkanı Yücel ÇELİKBİLEK
5 Beyoğlu (İstanbul) Belediye Başkanı Ahmet Misbah DEMİRCAN
6 Bilecik Belediye Başkanı Selim YAĞCI
7 Bolu Belediye Başkanı Alaaddin YILMAZ
8 Bosna Hersek Novi Grad Belediyesi Sarajevo Belediye Başkanı Semir EFENDIÇ
9 Bulgaristan Mineralni Bani Belediye Başkanı Mümin İSKENDER
10 Denizli Büyükşehir Belediye Başkanı Osman ZOLAN
11 Düzce Belediye Başkanı Mehmet KELEŞ
12 Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet SEKMEN
13 Gebze (Kocaeli) Belediye Başkanı Adnan KÖŞKER
14 Hendek (Sakarya) Belediye Başkanı İrfan PÜSKÜLLÜ
15 Kartal (İstanbul) Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok ÖZ
16 Kartepe (Kocaeli) Belediye Başkanı Hüseyin ÜZÜLMEZ
17 Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin BABAŞ
18 Kazakistan Kızılorda Valisi Kırımbek KÖŞERBAEV
19 Keçiören (Ankara) Belediye Başkanı Mustafa AK
20 Kıbrıs Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut ÖZÇINAR
21 Kırgızistan Yerel Yönetimler Devlet Ajansı Başkanı Bakıt RISPAEV
22 Kırşehir Belediye Başkanı Yaşar BAHÇECİ
23 Makedonya Ohri Belediye Başkanı Nikola BAKRACESKİ
24 Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ
25 Moğolistan Nalaikh Belediye Başkanı Khaan SHARAVKHAAN
26 Moldova Yerel Yönetimler Birlik Başkanı (CALM) Tatiana BADAN
27 Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Enver YILMAZ
28 Pendik (İstanbul) Belediye Başkanı S. Kenan ŞAHİN
29 Sancaktepe (İstanbul) Belediye Başkanı İsmail ERDEM
30 Selçuklu (Konya) Belediye Başkanı Uğur İbrahim ALTAY
31 Şahinbey (Gaziantep) Belediye Başkanı Mehmet TAHMAZOĞLU
32 Tataristan Nijnekamsk Belediye Başkanı Aydar METŞİN
33 Ümraniye (İstanbul) Belediye Başkanı Hasan CAN
34 Üsküdar (İstanbul) Belediye Başkanı Hilmi TÜRKMEN
35 Zeytinburnu (İstanbul) Belediye Başkanı Murat AYDIN

TDBB YÜRÜTME (İCRA) KURULU (2015-2018)

1

İbrahim Karaosmanoğlu TDBB Başkanı; Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı

2

Murat Aydın TDBB Başkan Vekili; Zeytinburnu Belediye Başkanı

3

Burhaneddin Kocamaz TDBB Başkan Yard.; Mersin Büyükşehir Belediye Başk.

4

Yücel Çelikbilek TDBB Başkan Yard.; Beykoz Belediye Başkanı

5

Lokman Çağırıcı TDBB Başkan Yard.; Bağcılar Belediye Başkanı

6

Mustafa Ak TDBB Başkan Yard.; Keçiören (Ankara) Belediye Başkanı

7

Mehmet TAHMAZOĞLU TDBB Başkan Yard.; Şahinbey (Gaziantep) Belediye Başkanı

8

Uğur İbrahim ALTAY TDBB Başkan Yard.; Selçuklu (Konya) Belediye Başkanı

 

Tarih: 10 Eylül 2015