222

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğiyle 17- 30 Mayıs 2015 tarihleri arasında, Kırgızistan’dan TDBB üyesi Bişkek, Batken, Celal-Abad, Isıkgöl, Narın ve Talas belediyelerinin ilgili birimlerinden 16 yerel yönetim uzmanının katılımı ile İstanbul ve Kocaeli’nde gerçekleşen “Yerel Yönetimlerde Vergi ve Yeşil Alan Uygulamaları” konulu uygulamalı Uzman Eğitimi Programı tamamlandı.

Birlik Merkezinde yapılan açılış töreni sonrasında İstanbul’da kültür turu yapan katılımcılar, Topkapı Kültür Parkı ve Panorama 1453 Tarih Müzesini gezdikten sonra, Miniatürk ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Proje Tanıtım ve Bilgilendirme Çadırına giderek belediyenin gerçekleştirdiği çalışmalar ve planlanan yeni projeler hakkında bilgi aldı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin “Yeşil Alan Yönetimi Tecrübeleri” İncelendi

Kırgız Belediyeleri yerel yöneticileri Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin Park, Bahçe ve Yeşil Alanlar Yönetimi Daire Başkanlığı’ndan “Çevre Düzenlemesi ve Yeşil Alan Yönetimi” konusunda iki hafta süren teorik ve uygulamalı eğitim aldı. Daire Başkanlığı tarafından verilen sunumda, Büyükşehir Belediyesi olarak 2004 yılından bu yana 7 milyona yakın ağaç dikildiğini belirten Daire Başkanı Turan, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun yeşile çok önem verdiğinin altını çizdi. Sunum sonrasında Kırsal ve Tarımsal Alanlar Şube Müdürlüğü, Park ve Bahçeler Şube Müdürlüğü ve Etüt Planlama ve Kesin Hesap Şube Müdürlüklerinde teorik eğitim alan Kırgız Heyet daha sonra Türkiye’de ilk endüstriyel dönüşüm proje alanı olan ve 1.100 dönüm arazi üzerine kurulu SEKAPARK’ı gezerek buradaki uygulamalar hakkında bilgi aldı. SEKAPARK’ın sadece bir park değil aynı zamanda sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler için de önemli bir uygulama alanı olduğu belirtildi. Bir hafta süresince parkın projelendirilmesi ve uygulama aşamaları hakkında bilgi alan uzmanlar daha sonra Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından şehir içinde yapılan peyzaj uygulamalarını ve Ali Kahya’da bulunan Fidanlık alanı gezerek, şehre canlı bitkilerin sağlandığı bölgeyi ziyaret etti.

Kocaeli’deki programın son gününde TDBB Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu heyeti kabul ederek, Türkiye-Kırgızistan’ın ortak kültür ve medeniyet algısından bahisle, Bişkek’te bulunan bir parkın da ortak inşa edilmesini, isminin de “Kocaeli Parkı” olarak belirlenmesi hususunda ki görüşlerini aktardı. Sözlerine devam eden Başkan; “Sizleri ülkemizde, şehrimizde ağırlamaktan mutluyuz. En güzel öğrenme görerek, uygulayarak öğrenmedir. Bir defa görmek on defa okumaktan daha kalıcıdır. Ülkenizde yerel hizmetlere gönül vermiş, heyecan duyan ve kendisini geliştirmek isteyen diğer belediye mensuplarını da burada eğitebiliriz” dedi. Karşılıklı hediyeleşme sonucunda görüşme tamamlandı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin “Belediye Gelirleri ve Vergilendirme” ve “Yeşil Alan Yönetimi Uygulamaları” incelendi

Kırgızistan’ın farklı belediyelerinden gelen mali işler uzmanları iki hafta boyunca İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Mali Hizmetler Daire Başkanlığı’nda “Belediye Gelirleri ve Vergilendirme” konusunda teorik ve uygulamalı eğitim programına katıldı. Mali Hizmetler Müdürlüğü’ndeki yerel yönetimlerde vergi uygulamaları ve vergi çeşitleri konusundaki sunum sonrasında Strateji Geliştirme Müdürlüğü’ne geçen heyet burada 2015-2019 yılı İBB Stratejik Planı hakkında bilgi aldı. Stratejik planın öneminden bahseden uzmanlar, belediyelerin mali ve idari açıdan doğru yönetilmesi için stratejik plan ve performans programının mutlaka yapılması gerektiğini aktardı. Programın ilerleyen günlerinde farklı mali hizmet birimlerini ziyaret eden heyet, Bütçe Denetim Müdürlüğü, Gelirler Müdürlüğü, Giderler Müdürlüğü, Finansman Müdürlüğü ve Mali Kontrol Müdürlüğü’nde teorik ve uygulamalı eğitim programına katıldı. İki hafta sonunda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nden gelen diğer heyet ile birleşen grup İBB Anadolu ve Avrupa Yakası Park ve Bahçeler Müdürlüğü tarafından verilen sunuma katıldı. Sunum sonrasında Sultanbeyli Göl Park Projesi, Göztepe Şehir Parkı, Çırpıcı Şehir Parkı ve AĞAÇ A.Ş. fidanlığında incelemelerde bulunan heyet bu program ile eğitimini tamamladı.

Uzmanlara Katılım Sertifikaları Takdim Edildi

“Yerel Yönetimlerde Vergi ve Yeşil Alan Uygulamaları” içeriğiyle iki hafta İstanbul ve Kocaeli’de süren ve Kırgızistan’dan 16 uzmanın katılımıyla tamamlanan Uygulamalı Uzman Eğitim Programı, 29 Mayıs 2015 Cuma akşamı gerçekleştirilen Sertifika Töreniyle sona erdi. Uzmanların Katılım Sertifikaları, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ve Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu Temsilcisi tarafından takdim edildi.