1

“Dünyanın Ortak Sorunu Mültecilik” temasıyla bu yıl üçüncüsü düzenlenen, “IDME-Uluslararası Afet Yönetimi Fuarı ve Konferansı”, 27-29 Kasım 2014 tarihlerinde Ankara’da yapıldı.

Ankara ATO Congresium’da düzenlenen ve 10 oturumun gerçekleştirildiği Konferansta, “Mülteciliğin Ülke Ekonomisine Etkileri, Yerel Yönetim Perspektifinden Mültecilik ve Göçmenlik, Mülteci Kamplarında Hayat (sağlık, güvenlik, yemek, yaşam), Vaka Analizi: Suriye’den Türkiye’ye Bir İnsan Hikayesi, STK’lar Gözünden Mültecilik ve İnsani Yardım” başlıkları altında çeşitli yönleriyle mültecilik sorunu irdelendi.

TDBB Tarafından da desteklenen Konferansa, dünyanın çeşitli ülkelerinden konuyla ilgili uzmanların yanı sıra, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) adına Başkan Yardımcısı ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu katılarak, Açılış Oturumunda yerel yönetimler açısından mülteciliğin beraberinde getirdiği problemleri ele alan bir konuşma yaptı.

Türkiye ve yakın coğrafyada gerçekleştirilen tek afet yönetim fuarı olma özelliğini taşıyan ve açılışını Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Zirvesi Genel Sekreteri Dr. Jemilah Mahmood’un yaptığı fuar, Türkiye’de afet alanında faaliyet gösteren 18 sivil toplum kuruluşunun desteğiyle gerçekleştirildi.

Fuar boyunca katılımcılar, afet döneminde kullanılabilecek son teknolojileri de yakından görme imkânı buldu.

Tarih : 01.12.2014