1

Moğolistan Hentii Vilayeti Şehir Meclisi Başkanı Suren Purevjav başkanlığındaki Moğolistan Yerel Yönetim yöneticilerinin bulunduğu heyet, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret ederek, ülkelerarası işbirliğinin geliştirilmesi için yapılabilecekler konusunda görüş alışverişinde bulundu.

TDBB Başkanvekili, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın ve TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın ev sahipliğinde gerçekleşen ziyarete, Moğolistan’dan Hentii Şehir Meclisi Başkanı Suren Purevjav’ın yanı sıra Chingis Şehri Belediye Başkanı Bazarkhand Nyam, Hentii Şehir Meclisi Genel Sekreteri Tsogbadrakh Unur, Hentii Meclis üyeleri Ayurbuni Damdijinav ve Çulunbatar Munk Erdene katıldı.

Aydın: Moğolistan’la Yerel Yönetimler Alanında İşbirliğini Önemsiyoruz

TDBB Başkanvekili Murat Aydın, Birlik çalışmaları ve Birliğin Moğolistan’la olan ilişkileri hakkında bilgi vererek başladığı konuşmasında “Yerel yönetimler sayesinde birbirimize yaklaşıyoruz, biz de Zeytinburnu Belediyesi olarak 2010 yılında Moğolistan’ın Nalay Şehri ile kardeş şehir görüşmeleri yaptık. Birliğimizin ülkelere yönelik düzenlediği bilgi ve tecrübe paylaşım programlarında Moğolistan’da bulunan belediye başkanlarını da ağırlamak ve bu sayede ilişkilerimizin gelişmesine katkıda bulunmak isteriz, sizleri burada misafir etmekten büyük mutluluk duyuyoruz” dedi.

Heyet adına söz alan Hentii Şehir Meclisi Başkanı Purevjav da Hentii Şehri’nin coğrafi özellikleri ve ekonomisi hakkında bilgi vererek “Ülkemizin tanıtımı ve gelişimi için ülkeleri ziyaret etmeye başladık. Son iki yılda Moğolistan ve Türkiye ilişkileri gelişti, bunun ülkemize katkısı büyük, sizleri ülkemizde misafir etmek isteriz” şeklinde konuştu.

Görüşme sonunda yapılan hediyeleşmenin ardından ziyaret sona erdi.