1

Son Kırgız Hanı Rahmankul Han, doğumunun 100. Yılında İstanbul’da anıldı. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından düzenlenen anma programı, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğu, TİKA ve Zeytinburnu Belediyesi’nin katkılarıyla gerçekleştirildi.
Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi’nde düzenlenen anma programına, Kırgız Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi İbrahim Cunusov, TDBB Başkanvekili, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Kırgızistan Parlamentosu Milletvekilleri Maksat Samirov ve Abdulmanar Kutuşev’in yanı sıra Kırgız Yazar Bayas Tural, Rahmankul Hanın aile mensupları, Ulupamir Köyü sakinleri, Kırgızistan’dan ve diğer ülkelerden akademisyen, sanatçı, Kamu Yöneticileri, Kurum Temsilcileri, STK temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.
Programın Açılış Oturumunda konuşan TDBB Başkanvekili Murat Aydın Zeytinburnu ilçesinin göçlerle kurulduğunu belirterek “Ülkemizin İstanbul hariç 80 vilayeti, Türk dünyası, Balkanlar, kısmen Kırım olmak üzere o ülkelerden insanlar Zeytinburnu’na gelmişler, yerleşmişler. Önce komşu sonra da akraba olmuşlar. Burada bizim için anlamlı komşularımızdan biri de Kırgızlar” dedi. Zeytinburnu’nda Kırgız vatandaşların yoğun nüfusa sahip olduğunu ifade eden Aydın, “Van Erciş’te Ulupamir adını verdikleri köyde yaşıyorlar ama Zeytinburnu ile yoğun bağları var. Bugün Kırgız kardeşlerimizin Türkiye’ye gelişinde öncülük yapan, Kırgızlar’ın yakın tarihinin en önemli şahsiyetlerinden biri olan değerli büyüğümüzü anıyoruz. Kırgızistan Ankara Büyükelçisinin de programımıza katılması oldukça anlamlı. Birçok milletten insan burada komşu olarak yaşamaktadır. Zeytinburnu Türk dünyasıyla Anadolu arasında bağ kuran bir mekan” dedi.
“Rahmankul Han ve Ulupamir Kırgızları” Paneli
Açılış konuşmaları ve Rahmankul Han’ın hayatını anlatan sinevizyon gösteriminin ardından Program, oturum başkanlığını TDBB Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak’ın yaptığı “Rahmankul Han ve Ulupamir Kırgızları” konulu Panel ile devam etti. Panele Kırgızistan Rahmankul Han Vakfı Başkanı Ayımkan Camankulova, Indiana Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nazif Şahrani, Çüy Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süleyman Kayıpov, Manas Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kadırali Konkobayev ve Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulvahap Kara konuşmacı olarak katıldı.

“Kırgızlar, Soydaş Topraklarda Yaşamaktan Memnun”
Panelistlerden Ayımkan Camankulova, “Kırgız Hanı Rahmankul, halkı için mücadele ederken bunun yanında tüm akraba topluluklar için de kaygılanmıştır. O, halkını bu topraklara getirdiği ve burada yaşadığı için hep mutluluk duymuştur, çünkü burası soydaş topraklardır. Burada yaşayan Kırgızların hiç yabancılık çekmemesinde Türk halkının rolü büyüktür, bunun için sizlere teşekkür ediyorum.” derken, Prof. Dr. Süleyman Kayıpov, “Türkiye – Orta Asya ilişkileri her dönemde devam etmiştir. Rahmankul da Türkiye’deki gelişmeleri yakından takip eden ileri görüşlü ve çevresinde olup bitenlerle ilgili geniş bilgi sahibi bir lider olmuştur. Torununa Adnan Menderes ismi verecek kadar Türkiye ile ilgili olmuştur. Hanlık görevini soydan devralmamış, bu unvanı ona halkı vermiştir” dedi.
Rahmankul İslam’a Hizmet Etti
Kendisinin Rahmankul tarafından “onuncu oğlum” diye anıldığını ve onunla uzun süre yaşama imkanı olduğunu anlatarak konuşmasına başlayan Prof. Dr. Nazif Şahrani de Rahmankul’un İslam’a olan hizmetlerine değinerek “O Türklerin İslam’ı zorla değil kendi istekleriyle kabul ettiğini hep vurgulamış, halkına da dini görevlerini yerine getirmeleri konusunda çağrıda bulunmuştur” dedi.
Son Konuşmacı, Prof. Dr. Abdulvahap Kara, kendisinin de Kazak asıllı olduğunu ifade ederek başladığı konuşmasında “Rahmankul halkı için yaşadı, Türklerin birlik olması için emek verdi. Türkler birlik olursa dünya tarihi değişecektir, Türkiye’deki soydaşlarımızın da vasıtasıyla ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz. Kırgız Parlamentosunda Türkler var, Türkiye’de de Kırgız milletvekilleri olmalı, bunlar önemli adımlardır” şeklinde konuştu.
“Bir Dam-ı Dünya” Resim ve Heykel Sergisi
Panelin ardından Protokol konuklarının da katılımıyla, Rahmankul Han’ın oğulları Abdülmalik Kutlu ve Ekber Kutlu’nun çalışmalarından oluşan “Bir Dam-ı Dünya” isimli Resim ve Heykel Sergisi’nin açılışı yapıldı.
Konser
Daha sonra misafirlere Kırgız Mutfağından yöresel yemekler ikramı ve Mercan Kırgız Halk Dansları Topluluğu eşliğinde Kırgız halk sanatçısı Roza Amanova konserinin ardından program sona erdi.

Program için tıklayınız

Video için tıklayınız

Tarih : 26.10.2014