1

Her yıl gerçekleştirilen “Avrasya Dünya Mirası Şehirleri Uluslararası Konferansı”nın 7.’si, 24-27 Ağustos 2014 tarihlerinde Kazakistan’ın Hazar kıyısındaki tek liman şehri Aktau’da düzenlendi.

Bu seneki gündeminde, Avrasya Dünya Mirası Şehirlerinin problem ve beklentileri, Avrasya’daki tarihi ve kültürel mirasın korunması, küreselleşen dünyada kültürel mirasların canlandırılarak kültür turizminin geliştirilmesi ve Avrasya coğrafyasında yer alan kültür miraslarının bilinirliğinin arttırılarak, bu alanda farkındalık sağlanması gibi konuların yer aldığı 7. Avrasya Dünya Mirası Şehirleri Uluslararası Konferansı’nın açılışını Aktau Belediye Başkanı Edil Janbırşin yaptı.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ni (TDBB) temsilen Genel Sekreter Dr. Fahri Solak’ın katıldığıkonferansa, Türkiye’den ayrıca Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Safranbolu Belediye Başkanı ve Dünya Mirası Şehirleri Birliği Başkan Yardımcısı Necdet Aksoy, Birleşmiş Kentler ve Yerel Yönetimler Orta Doğu ve Batı Asya Bölge Teşkilatı (UCLG-MEWA) Genel Sekreteri Mehmet Duman, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Dr. Fırat Purtaş, Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcıları A. Ziya Yalçınkaya ve Ayhan Gürbüzer katıldı.

Kazakistan ve Avrasya Şehirlerinin Kültürel Mirası Sergisi Düzenlendi

Konferansa, 10 ülke ve 41 farklı şehirden 300’e yakın temsilci katılırken program kapsamında, Safranbolu’nun da tanıtıldığı “Kazakistan ve Avrasya Şehirlerinin Kültürel Mirası” konulu bir sergi de gerçekleştirildi.

Samsun’a Kazak Kardeş

Program çerçevesinde, TDBB üyesi Samsun Büyükşehir Belediyesi ile Aktau Valiliği arasında Kardeş Şehir Protokolü imzalandı. İki şehri kardeş yapan anlaşmaya imza atan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ve Aktau Belediye Başkanı Edil Janbırşin’in bu anlaşmayla ilişkilerin daha da güçleneceğini ifade etti.

Aktau Vilayeti TDBB’ye Üye Oluyor

Ziyaret kapsamında, TDBB Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak, Mangıstau Bölge Valisi Alik Aydarbek veAktau Belediye Başkanı Edil Janbırşin ile görüştü. Görüşmede TDBB ve çalışmaları hakkında bilgi verildi ve Aktau’un TDBB’ye üye olması teklifi olumlu değerlendirilerek, üyelik resmi işlemlerinin bir an önce tamamlanması kararlaştırıldı.

Tarih : 28.08.2014