1

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile Bağcılar Belediyesi işbirliğinde Kazakistan’da bu yıl sekizincisi yapılan iftar programında geçmişten bu güne kardeşlik bağları olan iki ülkenin vatandaşları bir araya geldi.

Programa TDBB Başkan Yardımcısı Lokman Çağırıcı, TDBB Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak, T. C. Almatı Başkonsolosu Suphi Atan, TDBB Üyesi Almalı ilçesi Belediye Başkanı Serik Kusayinov, Kazakistan Diyanet İşleri Başkan Vekili Meciyif Ğılınbek, Almatı Ticaret Ateşesi D. Ender Öztürk, Almatı Kültür Ateşesi Nilgün Kılıçasrlan, Bağcılar Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, Dünya Ahıska Türkleri Birliği Başkanı Ziyaeddin Kassanou, Kul Hoca Ahmet Yesevi İlim ve İrfan Vakfı Başkanı Ahmet Zekai Yakşi ile birlikte yüzlerce kişi katıldı.

Kazakistan’la İlişkilerimiz Yükselişe Geçti

Almaatı müftüsünün Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programda konuşan TDBB Başkan Yardımcısı, Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, kurulan bu kardeşlik sofrasında Kazaklar, Türkler ve Ahıska Türkleri ile birlikte iftar açmanın mutluluğunun yaşandığını belirterek, “30- 40 sene önce Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Kırgızistan Kaf Dağı’nın ötesinde yerlerdi ve buralara gelmek hayal bile edilemezdi. Bugün, Kazakistan Cumhuriyeti’nin kurucu Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev’in ve o günden bu güne Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerinin ortak çabalarıyla ilişkilerimiz çok iyi duruma gelmiş, Türkiye ve Kazakistan arasında Stratejik Ortaklık Antlaşması’nın imzalanması da tarihi bir adım olmuştur. Biz de Türkiye’deki Ramazan coşkusunu 2006 yılından bu güne Kazakistan’a taşıyarak geleneksel hale getirdik” dedi.

Birliğimiz Güçlü Olsun

Almalı Belediye Başkanı Serik Kusayinov, “İki kardeş belediyenin iftar programına hepiniz hoş geldiniz. Bizler kardeş ülkeleriz. Burada hep beraber iftar açmak bizim için onur verici. Kazak ve Türk halklarının dostluğu daim olsun. Ramazan ayınızı ve yaklaşan Bayramınızı tebrik ederim” dedi.

İftar programının sonunda Samtan Sayranoğlu adlı yerel sanatçı dombra çalgısıyla şarkı söyledi. Yaklaşık 500 kişinin bulunduğu iftara Kul Hoca Ahmet Yesevi kuran kursu öğrencileri de katıldı.

Tarih : 18.07.2014