1

Kazakistan Cumhuriyeti Kızılorda Bölge Valisi Krımbek Köşerbayev ve beraberindeki heyet Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin (TDBB) daveti üzerine Türkiye’ye gelerek ekonomik, ticari ve kültürel ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla Kocaeli ve İstanbul’da birçok ziyarette bulundu.

Kızılorda Vali Yardımcısı Galım Amreyev, Valilik bürokratları ile sanayici ve iş adamlarının da yer aldığı heyet, temaslarının ilk gününde TDBB Başkanı, Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nu ziyaret etti.

Ziyarette, genel olarak Kazakistan’daki, özel olarak Kızılorda bölgesindeki yatırım fırsatlarını anlatarak işadamlarını Kazakistan’a yatırım yapmaya çağıran Vali Köşerbayev, Başkan Karaosmanoğlu’nu önümüzdeki ay Kazakistan Kızılorda’da düzenlenecek olan İş Forumu’na davet etti.

Engelleri Kaldıralım

Türkiye-Kazakistan arasındaki ticaret hacminin 10 milyar dolar seviyesine çıkmasını istediklerini söyleyen Kızılorda Valisi, Türk işadamlarının Kızılorda’ya açılmasını istediklerini belirtti. Bunun için aradaki engellerin kaldırılması gerektiğini vurgulayan Vali Köşerbayev, “Sizden isteğimiz işadamlarını Kazakistan’a yatırım yapmaya teşvik etmenizdir” şeklinde konuştu.

Kocaeli Türkiye’nin Sanayi Kenti

Başkan Karaosmanoğlu ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek şehir hakkında bilgi verdi. “Kocaeli 1 milyon 700 bin nüfusuyla Türkiye’nin önemli kentlerinden biridir” diyen Başkan Karaosmanoğlu, “Kocaeli, Türkiye’nin sanayi kenti. Türkiye’deki üretimin yüzde 15’i burada gerçekleşiyor. Göç alan Kocaeli, 5.000 yıllık geçmişi olan bir kent. Türkiye’de büyükşehir uygulamaları son 10 yılda çok gelişti. Sınırlarının tamamı Büyükşehir olan Kocaeli, bu uygulamayla başarılı oldu ve toplam 30 kent şu anda sınırlarının tamamında büyükşehir oldu” dedi.

Şehirde ana yatırımların büyükşehir tarafından yapıldığını vurgulayan Başkan Karaosmanoğlu, “Tüm kentin planlama yetkisi Büyükşehire ait. Ulaşımın bütün koordinasyonu Büyükşehirin sorumluluğunda. Alt yapı yine tamamıyla bizim kontrolümüzde” dedi.

Heyet temasları çerçevesinde, Kocaeli Valisi Ercan Topaca ile görüşmesinden sonra, Kocaeli Sanayi Odası’nı ve Kocaeli Ticaret Odası’nı da ziyaret etti. Görüşmeler sonunda inşaat, kimya, geri dönüşüm, gıda, elektronik sektörleriyle ilgili iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesi, iki kent arasında karşılıklı işbirliği yapılması konusunda mutabakata varıldı, bu amaçla iyi niyet protokolleri imzalandı.

Temaslar İstanbul’da Devam Etti

Heyet, Kocaeli Valisi, Kocaeli Sanayi ve Ticaret Odası Başkanları ve İş adamlarıyla yaptığı görüşmelerden ve Sanayi Bölgesini gezdikten sonra İstanbul’a gelerek İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu’yu makamında ziyaret etti.

TDBB Genel Sekreteri Dr. Fahri Solak’ın da bulunduğu ziyarette Vali Mutlu, “Kazak kardeşlerimizi her vesile ile ülkemizde görmek ve onlarla işbirliği yapmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

İstanbul’da 20 bin civarında Kazak Türkü’nün yaşadığını söyleyen Vali Mutlu, gerek sosyal hayatta gerekse iş dünyasında birlikte daha aktif rol alınabilmesi için çalışmalar yürütüldüğünü söyledi.

Kızılorda Eyaleti ile İstanbul’un sahip oldukları tarihi ve kültürel mirasların da konuşulduğu ziyarette Vali Köşerbayev, İstanbul’da bulunmaktan mutluluk duyduklarını ifade ederek gösterilen misafirperverlik için Vali Mutlu’ya teşekkürlerini iletti ve Kızılorda’ya davet etti. Kızılorda kentinin en önemli gelir kaynaklarının petrol, gaz ve uranyum üretimi olduğunu belirten Vali, “11 milyon ton petrol üretiyoruz. Ülkenin uranyum üretiminin yüzde 64’ünü Kızılorda ili olarak üretiyoruz. Kazakistan pirincinin hemen hemen tamamını üretmekteyiz. Kızılorda şehrine yapılacak yatırımlarda yatırımcılardan 10 yıl kurumlar ve 8 yıl taşınmaz vergisi alınmıyor. Yapacağınız yatırımlarda öne çıkan ilk üründen sonra devlet yüzde otuzunu size iade ediyor. Yatırım 50 milyon doların üzerindeyse devlet toplam yatırımın yüzde ellisini iade ediyor. Yabancı işçi çalıştırmada her türlü kolaylık sağlanıyor. Kazakistan için stratejik yatırımlara devlet ekstra destek vermektedir” dedi.

İstanbul’daki temaslar çerçevesinde heyet İstanbul Ticaret Odası yönetim kurulu ile de bir araya gelerek, işbirliği imkanları değerlendirildi.

Heyet İstanbul kültür turunun ardından ülkemizden ayrıldı.

Tarih : 23.06.2014