1

Üye ülke ilişkilerinin geliştirilmesi amacıyla ziyaretlerini sürdüren Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) heyeti Tacikistan programı kapsamında,  Tacikistan Kültür Bakanlığı, Duşanbe Büyükşehir Belediyesi ve Kulab Büyükşehir Belediyesini ziyaret etti. Ziyaretlerde heyete Tacikistan Duşanbe Büyükelçisi Mehmet Munis Dirik ve TİKA Bölge Koordinatör Yardımcısı Dr. Nazım Aksoy eşlik etti.

Kültürel Faaliyetlerde İşbirliği Yapılmalı

Kültür Bakanı Şamsiddin Orumbekov ile yapılan görüşmede Büyükelçi Dirik TDBB’nin faaliyetlerinden bahsederek, ülkelerarası ilişkilerin geliştirilmesi için kardeş şehir ilişkilerine önem verilmesi gerektiğini vurguladı. Konya ile Kulab’ın, Ankara ile Duşanbe’nin kardeş şehir olduklarını söyleyen Büyükelçi özellikle kültürel faaliyetlerde işbirliği yapılması gerektiğini  belirtti.

Türkiye Cumhuriyeti Bizim Bağımsızlığımızı Tanıyan İlk Ülkedir

Büyükelçi’ye teşekkür ederek sözlerine başlayan Tacikistan Kültür Bakanı olarak ikili ilişkilere her zaman açık olduklarını ifade ederek işbirliği faaliyetlerine destek vermek istediklerini  belirtti. Üst makamlarda verilen kararların yanında halklar arası işbirliğinin geliştirilmesi de önemlidir diyen Bakan Orumbekov “Türkçe konuşulan devletler ile ortak noktalarımız var özellikle devlet başkanları seviyesinde yakın ilişkilerimiz var, Türkiye Cumhuriyeti bizim bağımsızlığımızı tanıyan ilk ülkedir, TDBB ile işbirliği yapmamız konusunda bir kısıtlama yok” şeklinde konuştu.

Katı Atık Bertarafı Konusunda Tecrübelerinizden Faydalanmak İsteriz

Buradaki ziyaretleri sonrasında Duşanbe Büyükşehir Belediyesine geçen heyet Duşanbe Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Nasrullo Hayrulloyev ile görüştü. Görüşmede Birlik Genel Sekreteri Mustafa Başkurt Birliğin kuruluş amacı, faaliyetleri ve UYEM programları hakkında bilgi vererek “Yerel yönetimlerin tüm dünyada problemleri benzer bu yüzden bilgi ve deneyim paylaşımları sayesinde sorunlara kolayca çözüm bulunabilir, bu programı sizin belediyeniz ile de gerçekleştirelim” dedi.
Duşanbe’nin en büyük sorununun katı atıkların bertaraf edilmesi olduğunu belirten Hayrulloyev, bu sorunun çözümünde İstanbul’un tecrübelerinden faydalanmak istediklerini belirtti.
Kardeşlik ve dostluğun daha da gelişmesini istiyoruz

Görüşmelerin ikinci gününde heyet Duşanbe’den 200 km uzaktaki Kulab Belediye’sini ziyaret ederek Kulab Büyükşehir Belediye Başkanı Abdugaffor Rahmonov ile makamında görüştü.

Kulab hakkında bilgi veren Başkan Rahmonov  şehrin, ekonomik, kültürel, sosyal yapısı ve eğitim sisteminden bahsederek şehrin 2700 yılından kalan anıtları olan tarihi bir yapısı olduğunu ifade etti. Kulab’ın İran da bir şehir ile kardeş şehir olduğunu söyleyen Başkan 2012 yılında da Konya ile kardeş şehir protokolü imzaladıklarını ifade etti. TİKA ile birlikte Tacikistan ve Türkiye iş adamları ile çalışmalar yapmakta olduklarını belirten Rahmonov  “Kardeşlik ve dostluğun daha da gelişmesini istiyoruz” dedi.

TDBB adına konuşan Birlik Genel Sekreteri Mustafa Başkurt, birliğin faaliyetleri ve UYEM programları hakkında bilgi vererek Tacikistan’ındaki belediyelerin de bu faaliyetlere katılmasını arzu ettiklerini belirtti. “Yerel yönetimler arasındaki ilişkileri geliştirmek istiyoruz” diyen Başkurt, TİKA ile yapılan ortak çalışmalardan bahsetti.
Tarih : 18.04.2014