1

Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın İrtibat Görevlileri Komite (CLO) Toplantısı Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da düzenlendi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin de üyesi olduğu Balkan ülkelerinin yerel yönetim birliklerinden NALAS İrtibat Görevlilerinin katılımıyla gerçekleşen toplantılarda TDBB’yi Dış ilişkiler Uzmanı Burak Koçak temsil etti.

Toplantı gündemi ve Ljubljana’da düzenlenen bir önceki CLO toplantı tutanağının kabul edilmesinin ardından başlayan kurulda NALAS Genel Kurul hazırlıkları görüşülerek Genel Kurul’da sunulacak raporlar gözden geçirildi. Çalışma Grupları Yönetmeliği güncellemeleri hakkında bilgilendirme yapılmasının ardından çalıştay raporu ve bu çalıştay sonucunda güncellenen “NALAS Çalışma Grupları Yönetmeliği ve Prosedürleri” belgeleri sunulmasının ardından 2015 yılında Bulgaristan’ın Filibe şehrinde düzenlenecek 3.Uluslararası Balkan Belediyecilik Fuar (NEXPO) detaylarının da konuşuldu.

NALAS Genel Kurulu Tamamlandı

Komite Toplantısı kapsamında bir araya gelen Güney-Doğu Avrupa Yerel Yönetim Birlikleri Ağı NALAS’ın,  9.Genel Kurul Toplantısı ve “Güney-Doğu Avrupa’da Yerel Yönetimler – Artan Toplumsal Talebin Karşılanmasında Fırsatlar ve Kısıtlamalar” konulu konferansı da bu buluşma çerçevesinde Saraybosna’da Bosna Hersek Federasyonu Şehirler ve Belediyeler Birliği (SOGFBiH) ev sahipliğinde gerçekleştirildi.

Yıllık kararların alındığı ve NALAS E-Akademisi, NEXPO 2015, Güney-Doğu Avrupa 2020 Stratejisi, çeşitli belediye sunumlarının yapıldığı Genel Kurul, İrtibat Görevlileri Komite temsilcilerinin yanı sıra Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin, Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz katıldı.

Programın ilk gününde “Güney-Doğu Avrupa’da Yerel Yönetimler – Artan Toplumsal Talebin Karşılanmasında Fırsatlar ve Kısıtlamalar” konulu konferans düzenlendi. Açılış oturumunda SOGFBiH Başkanı ve Zenica Belediye Başkanı Husejin Smajlovic, Sırp Cumhuriyeti Şehirler ve Belediyeler Birliği (ALVRS) Başkanı ve Bijeljina Belediye Başkanı Mićo Mićić, Saraybosna’nın Stari Grad Belediye Başkanı Ibrahim Hadžibajrić, Doğu Saraybosna Belediye Başkanı Nenad Samardžija, ALVRS Genel Sekreteri Aco Pantić, Saraybosna Siyasi Bilimler Üniversitesi Öğretim Üyesi ve yerel yönetim uzmanı Prof Mirko Pejanović ve Bölgesel İşbirliği Konseyi (RCC) Genel Sekreter Yardımcısı Gazmend Turdiu birer konuşma yaptı. Güney-Doğu Avrupa’da yerel yönetimlerin güçlenmesinde NALAS’ın rolünü vurgulayan konuşmacılar, 12 ülkeden 16 yerel yönetim birliğini bir araya getiren NALAS’ın bölgede oynadığı kapsayıcı role değinerek yerel düzey NALAS’ın çok büyük başarılara imza attığını ifade etti.

Tarih : 11.04.2014