1

Karadeniz Ekonomik İşbirliği Parlamenterler Asamblesi (KEİPA), Hukuki ve Siyasi İşler Komisyonu 43. toplantısı 26 Mart Çarşamba günü, Rusya Federasyonu başkenti Moskova’da gerçekleşti. “KEİPA üye devletleri arasındaki bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesinde yerel yönetimlerin rolü” temasıyla müzakereye açılan ve Ermenistan, Azerbaycan, Bulgaristan, Yunanistan, Moldova, Romanya, Rusya, Sırbistan’dan ülke temsilcilerinin katıldığı toplantıda Türkiye’yi Milletvekilleri İhsan Şener  ve Altan Tan temsil etti.

Toplantıda açılış konuşmasını yapan Rusya parlamentosu alt kanadı Duması Birinci Başkan Yardımcısı İvan Melnikov, KEİPA’nın Karadeniz Ekonomik İşbirliği’nin bir parçası olduğunu ifade etti.

Kardeş Şehir İlişkileri ile Ülkelerarası İşbirliğini Geliştiriyor

Türk Dünyası Belediyeler Birliği’ni (TDBB) temsilen toplantıya katılan Genel Sekreter Mustafa Başkurt konuşmasında, kardeş şehir ilişkilerin önemine vurgu yaparak, bu ilişkilerin sadece yapılan protokolle kalmayarak aktif hale getirilmesi gerektiğini Birlik olarak önemsediklerini ve bu doğrultuda  belediyeler arasında deneyim ve bilgi paylaşımı programları düzenlediklerini belirtti.

Ülkelerarası ilişkilerde yerel yönetimlerin rolü ile ilgili raporu incelediğini ve raporda tecrübe paylaşım programlarına yer verilmesinden duyduğu memnuniyeti ifade eden Başkurt,

“Dünyada yerel yönetimlerin sorunları aşağı yukarı her yerde aynı. Bunun ortak çözüm yolları var. Bunlardan istifade edilmesi karşılıklı bilgi deneyim paylaşımı yoluyla bunların daha hızlı çözülmesi bu anlamda da KEİPA ile işbirliği içerisindeyiz. Bugünkü alınacak bu kararla bu raporun uygulanmasında biz TDBB olarak katkı sağlamak istiyoruz. Bu konuda sizinle işbirliğine açık olduğumuzu ifade etmek istiyoruz” dedi.

Moskova Büyükelçisi’ne Ziyaret

Genel Sekreter Başkurt, toplantı kapsamında yerel yönetimler konusunda yapılabilecek işbirliği çalışmaları hakkında birçok ülke temsilcisi ile görüşmesinin ardından, Türkiye Cumhuriyeti Moskova Büyükelçisi Aydın Adnan Sezgin’i ziyaret ederek Birliğin çalışmaları hakkında bilgi verdi.

KEİ üye devletleri arasındaki bölgesel işbirliğinin güçlendirilmesinde yerel yönetimlerin rolü konulu KEİPA toplantısı yapılan müzakereler ve bir sonraki toplantının kararlaştırılması ardından Rusya Federasyonu Federal Asamblesi Devlet Duması Birinci Başkan Yardımcısı İvan Melnikov tarafından verilen akşam yemeği ile sona erdi.

Tarih : 26.03.2014