1

Yeni gün” anlamına gelen ve baharın başlangıcı kabul edilerek Orta Asya’dan Balkanlara kadar geniş bir coğrafyada yüzyıllardır kutlanan Nevruz Bayramı’nın İstanbul’daki kutlamaları, Eyüp Belediyesi’nin ardından Topkapı Kültür Parkı’nda yapıldı.

Kutlamalara, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu,  İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi Başkan Vekili Başkanı Ahmet Selâmet, Vali Yardımcısı Kâzım Tekin, İl Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, UCLG Genel Sekreteri Mehmet Duman,İl Millî Eğitim Müdürü Muammer Yıldız,  Zeytinburnu Kaymakamı Ufuk Seçilmiş, Zeytinburnu Belediye Başkan Yardımcısı İlyas Saka, Yabancı misyon temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Bilgili: Nevruz, dünyanın en eski bayramıdır

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı’nın konseri ile başlayan programda konuşan il Kültür ve Turizm Müdürü Prof. Dr. Ahmet Emre Bilgili, Nevruz Bayramı’nın tarihî ve kültürel geçmişi ile kutlandığı coğrafya hakkında kısa bilgiler vererek “Nevruz iyiyi, güzeli ve mutluluğu  sembolize eder” dedi.

Vali Mutlu: Her günümüz Nevruz olsun

Nevruz’un, baharın başlangıcı ve özel bir günü olduğunu belirten Mutlu konuşmasında, “Dünya, Nevruz’la birlikte yeni bir güne doğuyor. Türk Dünyası ile birlikte Orta Doğu coğrafyası, Kafkaslar, Balkanlar, çok geniş bir coğrafyada bu gün Nevruz kutlanıyor. Gönüller, farklı bir neşeyle buluşuyor ve bütün bu geniş coğrafyada herkes, bu gün, barış için, güzellikler için, bereket için, mutluluk için, huzur için dua ediyor” dedi.

Dans Gösterileri ve Konserlerle Renkli Kutlama

Konuşmaların ardından program İstanbul Folklor Eğitim Merkezi Gençlik Kulübü Derneği, Tüm Rumeli Türkleri Dayanışma Derneği, TDBB’nin desteğiyle Kırgızistan’tan gelen Halk dansları topluluğu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Halk Oyunları Ekibi gösterileri, KKTC Devlet Türk Müziği Topluluğu ve Dina Nurpeisova Atyrau Akademisi Kazak Ulusal Çalgı Orkestralarının konseriyle devam etti.

Renkli gösterilerin sunulduğu kutlama programında geleneksel olarak Nevruz ateşinden atlandı, yumurta tokuşturuldu, örste demir dövüldü, Türki Cumhuriyetlerinin folklorik unsurlarını sergilenerek mahalli yemek kültürü tanıtıldı.Programda geleneksel olarak vatandaşlara Özbek pilavı ve ayran ikram edildi.

Tarih : 21.03.2014