1

Törene katılan Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin Türk dünyasının şehirleri arasında belediyeler üzerinden yeni köprüler kurmak maksadıyla kurulduğunu ifade ederek,  Birliğin yaptığı çalışmalardan övgüyle bahsetti.

Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliğinin Anadolu Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Tataristan’ın Kazan şehrine devir teslim törenine; Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Ayrat Sibagatullin, Eskişehir Valisi ve Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı Yönetim Kurulu Başkanı Güngör Azim Tuna ve eşi Pervin Tuna, Eskişehir Milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can, Rusya Federasyonu Türkiye Büyükelçisi Andrey Karlov, Makedonya Türkiye Büyükelçisi Goran Taskovskı, Kazakistan’ın Ankara Büyükelçisi Canseyit Tümbayev, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Düsen Kaseinov, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Mustafa Başkurt  ve  Türk Dünyası ülkelerinden çok sayıda konuk katıldı.

Devir Teslim Törenini 300 Milyonluk Türk Dünyası Canlı İzledi

Renkli gösterilerle başlayan program mehter takımının söylemiş olduğu marşlar ve Türk Dünyası ülkelerinin bayrak geçit töreniyle başladı. Ardından Dede Korkut’u canlandıran bir kişi tarafından Nevruz Duası okundu. TRT Avaz’dan canlı yayınlanan kapanış programı, tüm Türk Dünyasından yaklaşık 300 milyon seyirciye ulaştırıldı.

Kalıcı Eserler Yapılmaya Devam Edecek

Eskişehir 2013 TDKB Ajansı Tanıtım Filminin gösteriminden sonra devir teslim töreninde konuşan Başbakan Yardımcısı Emrullah İşler, Kültür Başkentliğinin süresinin sona ermesine rağmen Eskişehir’e kalıcı eserler yapılmasına devam edileceğini ifade ederek “Bugün Nevruz Bayramı’nın yanı sıra Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliğini devir teslim törenini de gerçekleştiriyoruz” dedi.

Türk Dünyası Belediyeler Birliği Kardeş İlişkilerini Geliştiriyor

Türk Dünyası Kültür Başkentliği uygulamasının 2010 yılında İstanbul’da düzenlenen Türk dili konuşan ülkeler devlet başkanları 10. zirve toplantısında halklar ve ülkeler arasında dostane ilişkiler kurarak ortak Türk kültürünü, dilini, tarihini, sanatını gelecek ve göreneklerini araştırarak ortaya çıkarmak, geliştirmek, korumak ve gelecek kuşaklara aktarmak ile kalıcı kılmak amacıyla başlatıldığını ifade etti.

Bakan İşler, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin de bu amaçlar doğrultusunda,  Türk dünyasındaki belediyeler arasında kardeşlik ilişkileri kurmak, belediye projeleri çalışmaları hakkında bilgi ve proje dayanışması yapmak, paylaşmak, karşılıklı kültürel etkinliklerde bulunmak ve Türk dünyasını şehirlerarasında belediyeler üzerinden yeni köprüler kurmak maksadıyla kurulduğunu ifade ederek,  Birliğin yaptığı çalışmalarla önemli mesafe kattığını ifade etti.

Birlik ve Dirlik İçinde Olmalıyız

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı da, Türk dünyasında bulunan ülkelerin ancak birlik olduğu takdirde sorunlarının çözüme kavuşacağına dikkat çekti.

Kapanış töreni esnasında yaptığı konuşmada Vali Tuna,  “Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı, yıl boyu gerçekleştirdiği uluslararası etkinlikler ve projelerle Türk dünyasında bir gönül birliği tesis etmek için öncülük yapmıştır. Yıl boyu büyük bir azim ve çaba içerisinde yüreğimizi ortaya koyarak gerçekleştirdiğimiz bütün bu çalışmalar, ortak kültür mirasımızı dilde, fikirde, işte ve gönülde bir ve beraber olarak geleceğe taşımak içindir” dedi

Kültür Başkentliği Tataristan’a Devredildi

Konuşmaların ardından Türk Dünyası ülkelerinden gelen dans toplulukları ve Türkiye Devlet Halk Dansları Topluluğu gösterilerini sundu. Dans gösterilerinden sonra Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Emrullah İşler, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Tataristan Cumhuriyeti Kültür Bakanı Ayrat Sibagatullin ve Vali Güngör Azim Tuna, Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkentliği devir teslim törenini gerçekleştirdi.

Kültür Başkentliği Devir Teslim Töreninde; 600 kişilik Kuş Dansı gösterisi, Hakas Cumhuriyetinden Ruslan Ivakın, Altay, Tuva ve Saha Yakut Cumhuriyetlerinin ortak dansları, Dombra’nın yapımcısı Arlanbek Sultanbekov, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan toplu dans gurubu, Başkurdistandan Rober Yuldazev, Kabar din Balkar, Dağıtsan ve Çeçenistan guruplarının toplu dansları, Eskişehir Dans Topluluğu ve 33 ülke dansçılarının Eskişehir kaşık oyunu ve Trabzon oyunu sergilemesi, Tataristan Devlet Topluluğunun gösterisi, Kırımlı ses sanatçısı Jamala ve Kıraç bir konserleri salonu dolduranlara unutulmaz anlar yaşattı.

Tarih : 21.03.2014