1

Türk Dünyası Kültür Başkenti Ajansı ve Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı’nın iş birliğiyle düzenlenen “Türk Dünyası Gazeteciler Şurası” Anadolu Üniversitesinde  gerçekleştirildi.

Şuraya, Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Nabi Avcı, Vali Güngör Azim Tuna, Eskişehir Milletvekili Salih Koca, Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, Türk Dünyası Belediyeler Birliği(TDBB) Genel Sekreteri Mustafa Başkurt Türkiye Gazeteciler Federasyonu Genel Başkanı Atilla Sertel, Türkiye Gazeteciler Cemiyetleri Basın Vakfı Genel Başkanı Yılmaz Karaca ve çok sayıda Türk dünyası ülkelerinden gelen basın mensupları katıldı.

Bu Etkinlikler Ortak Aklı Oluşturmak İçin Önem Arz Ediyor

Öncelikle Türk Dünyası Gazeteciler Şurası’nda bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bakan Avcı, “Gaspıralı İsmail’in hayali gerçek oluyor” sloganıyla Eskişehir’i Türk Dünyası Kültür Başkenti yapma konusunda önemli bir etkinlik daha gerçekleştirdiklerini ifade ederek “Şura boyunca, ‘Medya ve İletişim’ ana başlığı altında, küreselleşme ve bu süreçte ortaya çıkan iletişim gelişmeleri konuşulacak. Ayrıca ‘Türk Dünyası Kadın Gazeteciler Zirvesi’ ve ‘Türk Dünyası Gazeteciler Çalıştayı’ gerçekleştirilecek. Bu sayede, farklı ülkelerdeki basın camialarını temsil eden gazeteci arkadaşlarımızın karşılıklı olarak birbirlerini tanımaları, birbirlerinin sorunlarını, ufuklarını daha iyi anlamaları, projelerini paylaşmaları için önemli bir fırsat ve imkân doğacak.” dedi

Hedefimiz Gazetecileri Değişen Ve Gelişen Medya Dünyasıyla Buluşturmak

Türk Dünyası I. Gazeteciler Şurası’nın tarihî bir öneme sahip olduğunu ifade ederek konuşmasına başlayan Vali Tuna “30 ülkeden 100, yurt içinden de 60’ın üzerinde ilden gelen 250 gazeteci olmak üzere toplam 350 basın mensubu arasında iletişim, diyalog ve mesleki birikimlerin paylaşılacağı bu buluşma, şehrimizde gerçekleştirdiğimiz 250’yi aşan uluslararası etkinliklerden sadece biridir. “Türk Dünyası 1. Gazeteciler Şurası”nda yasalara uygun ve daha bilinçli gazetecilik yapılmasına öncülük etmek, gazetecileri değişen ve gelişen medya dünyasıyla buluşturmak  hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Şura kapsamında düzenlenecek çalıştay, panel, zirve ve sergi ile dünyada gelişen gazetecilik ve iletişim teknolojisi başta olmak üzere, medyanın günümüzde geldiği nokta ve gelecekte biçimleneceği durum da değerlendirilecektir.” dedi.

Konuşmaların sounda etkinliğe katılanlara teşekkür plaketi verilmesinin ardından TÜRKSOY Basın Ödülleri; Bakan Avcı, Vali Tuna, Milletvekili Koca, TÜRKSOY Genel Sekreteri Kaseinov tarafından sahiplerine verildi.

Tarih : 20.03.2014