Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Koordinasyonunda Kardeş Şehir olan, Kırgızistan’ın Jeti-Ogüz Belediyesinin Kardeş Şehri Bağcılar’a hediye ettiği Bozüy (Geleneksel Kırgız Çadırı), 3 Temmuz 2024 tarihinde Bağcılar Kayıkçıoğlu Parkında düzenlenen törenle teslim edilerek açılışı gerçekleştirildi.

Törene, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Lira Sıdıkova, Jeti-Oğuz Belediyesi Başkan Yardımcısı J. Bektemirov ve beraberindeki heyet ile Kırgız ve Türk vatandaşları katıldı.

Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir törende yaptığı konuşmada, “Tarihi İpek Yolunun renkli kültürünü Bağcılarımıza taşıdık. Bugün burada, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosluğumuz ve kardeş belediyemiz Jeti Oğuz (Ögüz) ile ortaklaşa düzenlediğimiz “Kırgız Çadırı ve Resim Sergisi”nin açılışını gerçekleştirmek mutluluk duyuyoruz. Kırgızistan’ın kültürünü ve doğal güzelliklerini yansıtan rengârenk fotoğraflar ile zengin kültürel dokusunu ve tarihini öğrenme fırsatı bulduk” ifadelerini kullandı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’da konuşmasında, “Türk Dünyası Belediyeler Birliği Türkiye’nin Belediyecilik tecrübesini dost ve kardeş ülke belediyeleri ile paylaşmak üzere kurulmuş ve kuruluşunun üzerinden 20 yıldan fazla geçmiş uluslar arası bir teşekküldür. Ana faaliyetlerimizden bir tanesi de dost ve kardeş ülkeler arasındaki belediyelerin kardeşlik ilişkilerinin güçlendirilmesidir. Bu anlamda Kırgızistan yerel yönetimleri en aktif çalıştığımız yerel yönetimlerden biridir ve bundan çok memnunuz. 2024’ün Şubat ayında Bağcılar ile Jeti Ögüz Belediyesi kardeş şehir protokolü imzaladı. Başkanlarımızın her ikisinin de genç ve enerjik olmasından dolayı bu kardeşlik üç dört ay içinde hızlı bir sonuç doğurdu. Ben iki belediye başkanımıza da huzurlarınızda teşekkür ediyorum” cümlelerine yer verdi.

Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Lira Sıdıkova da konuşmasında, Jeti-Ögüz Belediyesi tarafından bağışlanan çadırın Kırgızistan’ın önemli sembollerinden biri olduğunu vurguladı. Bu çadırla yapılan işbirliği Kırgızistan’ın uluslararasındaki kültürel ve sosyal bağları güçlendirme arzusunu simgelediğini belirtti. Bu etkinliğin Kırgız Cumhuriyeti’nin Issık-Köl bölgesinin Jeti-Ögüz belediyesi ile Bağcılar belediyesi arasında verimli işbirliğinin başlangıcı olduğuna işaret etti.

Daha sonra protokol tarafından kurdele kesilerek Çadır ve Resim Sergisinin açılışı gerçekleştirildi.

Bozüy (Geleneksel Kırgız Çadırı) Teslim Töreninde TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak’ın Yaptığı Konuşma: