Karatay Belediyesi ve İsmil Kazak Türkleri Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen İsmil Kazak Türkleri Sosyal Tesisi’nin açılış töreni 30 Haziran 2024 tarihinde Karatay (Konya)’da gerçekleştirildi.

Açılışı törenine, Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy, Kazakistan Konya Fahri Konsolosu Mustafa Kabakcı, Kazak Dernekleri Başkanları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi parti temsilcileri ile çok sayıda davetli katıldı.

Sosyal Tesisin açılış töreninde konuşan Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca, “Kazakistan her zaman bizim gönlümüzde. Bizler soydaş iki devletiz; tek milletiz. Konya’mız bin yıldan fazladır Anadolu Türk yurdu olarak kabul edilmiş, 200 yıldan fazlada Selçuklulara başkentlik yapmış bir şehirdir. Hazreti Mevlana’nın çağrısına uyarak 1955 yılında buraya Kazak soydaşlarımız devletimizin imkanları ölçüsünde yerleştirildiler. O dönemden bu yana da İsmil’de ikamet ediyorlar” diyerek Sosyal Tesisin hayırlara vesile olmasını diledi. Başkan Kılca Tesisin, Kazak halkının kültürel değerlerini yaşatmasında ve toplumsal dayanışmayı güçlendirmesinde önemli bir rol oynayacağını kaydetti.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy da İsmil Kazak Türkleri Sosyal Tesisinin, sosyal yardımlaşma ve dayanışma faaliyetlerinde önemli bir rol oynayacağına dikkat çekerek, tesisin yapımında emeği geçen herkese teşekkür etti. Ömer Arısoy “Bizler her zaman Kazak kardeşlerimizin yanında olduk ve olmaya da devam edeceğiz. Kazak Türkeri’nin varlığı, kültürel zenginliğimize büyük katkı sağlıyor. Burada açılışını yaptığımız Sosyal Tesisin sosyal yardımlaşma ve dayanışma faaliyetlerinde önemli bir rol oynayacağına inanıyorum” ifadelerine yer verdi.

İsmil Kazak Türkleri Kültür, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Dernek Başkanı Mehmet Muhammet Alim de yaptığı konuşmada Karatay’da yaşamaktan duydukları memnuniyeti aktararak şunları söyledi; “Bizler Konya’ya yerleşmekten Mevlana torunu sıfatı almaktan şeref duymaktayız. 16 Aralık 1991’de Kazakistan Cumhuriyetinin bağımsızlığını kazanması sevincimizi daha da arttırarak iki devlet tek millet düsturuyla hareket etmeye başladık. Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya Sosyal Tesisin yapımındaki katkılarından dolayı teşekkür etti.

Kazakistan Büyükelçisi Yerkebulan Sapiyev, Kazak ve Türk halkları arasındaki derin bağlara vurgu yaparak; Sosyal Tesisin bu birlikteliğe katkı sunacağına dikkat çekti. Büyükelçi Sapiyev; “Türkiye’nin çeşitli illerine göç eden Kazak kardeşlerimiz ile burada bu güzel sosyal tesisin açılışı için buluştuk. Açılışını yaptığımız tesis Kazak Türkleri için çok değerlidir. Kazak ve Türk Halkları arasında derin bağlar var. Biz tarihimizle birbirimize bağlıyız. Bu tesisin de bu derin bağa katkı sunacağına inanıyorum. Sosyal Tesisin inşa edilmesinde büyük emeği geçen Karatay Belediye Başkanı Hasan Kılca’ya, Derneğimize ve katkıda bulunanlara teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. 

Konuşmaların ardından İsmil Mahallesi’ne kazandırılan Kazak Türkleri Sosyal Tesisinin açılışı protokol üyeleri tarafından gerçekleştirildi ve tesis gezildi.