Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Bosna-Hersek’te 30 Haziran 2024 tarihinde düzenlenen törenle tamamlanan 514. Ayvaz Dede Etkinlikleri’ne finans ve katılımcı desteği verdi.

Bu yıl gerçekleştirilen törene, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin, TDBB Türkiye üyelerinden Bağcılar Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Şirin ve Bağcılar Belediyesi Fen işleri Müdürü Öztürk Aslan, Bosna Hersek İslam Birliği temsilcileri ile başta Bosna Hersek ve Türkiye olmak üzere farklı ülkelerden çok sayıda kişi katıldı.

Boşnakların İslam’ı kabul etmesinin en önemli sembollerinden biri olarak bilinen Akhisarlı Ayvaz Dede anısına Bosna Hersek’te 514’üncüsü düzenlenen Ayvaz Dede Şenlikleri, Karaula köyünde başlayan yürüyüş Prusac kasabasında kılınan öğle namazıyla sona erdi.

Şenlikler kapsamında Prusac’taki, Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliğinin konseri ile 300’den fazla atlının geçişini binlerce kişi izledi. Mehteran Birliğinin seslendirdiği “Sehidski Rastanak (Şehidin Vedası)” eserine Boşnaklar da eşlik etti.

Kur’an-ı Kerim okunmasının ve dua edilmesinin ardından kılınan öğle namazıyla şenlikler sona erdi. Travnik Müftüsü Ahmed Adilovic, dua etmenin Müslümanlar için önemine değinerek, ibadetlerini ve Allah’a olan inançlarını bu şekilde gösterdiklerini söyledi. Her yıl Türkiye’den gelen dostlarının kendilerini onurlandırdığını belirten Adilovic, özellikle Milli Savunma Bakanlığı Mehteran Birliğine ve TDBB’ye teşekkür etti.

Ayvaz Dede kimdir?

Sarı Saltuk gibi irşat maksadıyla Anadolu’dan Bosna Hersek’e gelen Horasan erenlerinden olan Manisa Akhisarlı Ayvaz Dede, inanışa göre 500 yılı aşkın süre önce kuraklığın yaşandığı ve bugün şenliklere ev sahipliği yapan Prusac (Akhisar) kasabasındaki dağa gelip burada 40 gün 40 gece dua etti.

Halkın kıtlık çektiği, hayvanların susuzluktan telef olduğu bölgeye su getirmek için ibadet eden Ayvaz Dede’nin, bir gece uykusunda iki koçun birbiriyle çarpıştığını gördüğü ve uyandığında karşısında yarılan dağı ve akan ırmağı bulduğu rivayet edilir. Olayın ardından bölge suya kavuşup kuraklık sona ererken, bu mucizevi hadiseyi duyan bölge halkı da İslam’a geçti.