Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) tarafından, Bağcılar, Fatih, Kartal, Pendik, Sultanbeyli, Ümraniye ve Zeytinburnu Belediyeleri işbirliğinde düzenlenen, “Özbekistan Yerel Yöneticileri Bilgi ve Tecrübe Paylaşımı Programı”, 21-26 Nisan 2024 tarihlerinde İstanbul’da yapıldı.

Programa, Özbekistan Cumhuriyeti Bakanlar Kurulu Kıdemli Uzmanı Oktam Akhrorov, Mahallabay Çalışma ve Girişimciliği Geliştirme Ajansı Daire Başkanı Jasur Abdulhakimov, Andijan Belediye Başkan Yardımcısı Saidakhror Kobuljonov, Buhara Belediye Başkan Yardımcısı Farkhod Gaffurov, Jizzah Belediye Başkan Yardımcısı Gulchekhra Pardayeva, Syrdarya Belediye Başkan Yardımcısı Abdumumin Toshpulatov, Namangan Belediye Başkan Yardımcısı Akmalkhon Sulaymonov, Fergana Belediye Başkan Yardımcısı Asrorbek Esajonov, Harezm Belediye Başkan Yardımcısı Alisher Fayzullayev ve Taşkent Belediye Başkan Yardımcısı Sherzod Yuldashev katıldı.

Programın birinci günü olan 22 Nisan 2024 tarihinde heyet, Pendik Belediyesini ziyaret ederek “Belediyelerin Sosyal Yardım Faaliyetleri” konulu saha gezisine katıldı. Aynı gün heyet, Kartal Belediyesini ziyaret ederek “Belediyelerde Sağlık Hizmetleri” ile alakalı bilgi aldı, ardından saha gezisi yaptı.

Programın ikinci günü 23 Nisan 2024 tarihinde Tecrübe paylaşımı programı heyeti İstanbul’un tarihi ve kültürel yerlerini gezdi.

Programın üçüncü günü 24 Nisan 2024’te heyet Ümraniye Belediyesini ziyaret ederek “Belediye Şirketleri ve Kaynak Oluşturma Uygulamaları” ile ilgili yetkililerden bilgi aldı ardından saha gezisi yaptı. Aynı gün yerel yöneticiler Sultanbeyli Belediyesini ziyaret ederek “Belediyelerde Spor ve Gençlik Faaliyetleri” konulu sunumu dinlediler ve saha gezisi yaptılar.

Programın dördüncü günü 25 Nisan 2024’te heyet, Zeytinburnu Belediyesi’ni ziyaret etti ve “Semt Konakları ve Mesleki Eğitim Kursları” konulu sunumu dinledi, saha gezisi yaptılar. Aynı gün öğleden sonra heyet Fatih Belediyesini ziyaret ederek, “Belediyelerde Kültür ve Turizm Projeleri” konulu sunumu dinledi ve ardından saha gezisi yapıldı.

26 Nisan 2024 Cuma günü Bağcılar Belediyesi’nde devam eden programda katılımcılar, Bağcılar Belediyesinin “Dezavantajlı Gruplara Yönelik Hizmetler” ile ilgili çalışmalarını dinledi ve saha gezisi yaptı.

Özbekistan heyeti aynı gün öğleden sonra TDBB’yi ziyaret ederek Genel Sekreter Fahri Solak ile bir araya geldi. Programın değerlendirilmesin yapıldığı görüşmeden sonra heyete sertifikaları takdim edildi.

Program heyetin 26 Nisan 2024 tarihinde ülkelerine dönmesi ile tamamlandı.