Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ve Kazakistan Yerel Yönetimler Birliği arasında İşbirliği protokolü, İstanbul’da Birlik Merkezinde 26 Şubat 2024 tarihinde düzenlenen törenle imzalandı. Protokolü TDBB adına Genel Sekreter Fahri Solak, Kazakistan Yerel Yönetimler Birliği adına Birlik Başkanı Erkinbek Rakimbaev imzaladı.

İmza törenine katılan Kazak heyette, Kazakistan Yerel Yönetimler Birliği Başkanı Erkinbek Rakimbaev, Kunaev Üniversitesi Rektörü Zhazira Omirali, Kazakistan Yerel Yönetimler Birliği Genel Müdür Yardımcısı Baktygul İlyasova, Kazakistan Kamu Yönetimi ve Yerel Yönetim Organları Eğitim Merkezi Müdür Yardımcısı Sandugash Koshekova ve Yerel Yönetimin Geliştirilmesi Vakfı Sekreteri Anara Anipina katıldı.

İmza töreninden sonra Kazakistan heyeti, TDBB merkezinde Genel Sekreter Fahri Solak ile bir görüşme gerçekleştirdi. Solak görüşmede, TDBB ve çalışmaları hakkında bilgi vererek, Kazakistan’ın TDBB’nin aktif işbirliği yaptığı üye ülkelerinden biri olduğunu, Türkistan Belediyesi’nin TDBB’nin Yönetim Kurulu’nda da temsil edildiğini belirterek, en son Astana’da Yunus Emre anıtının TDBB tarafında yaptırıldığını, Kazakistan ile ilgili yayınlar yapıldığını ve çok sayıda Kardeş Şehir ilişkisinin koordine edildiğini söyledi. Solak ayrıca, Kazakistan yerel yönetimleri ile Türkiye belediyeleri arasında kardeş şehir, tecrübe paylaşımı programları bağlamında işbirliğinin daha da geliştirilebileceğini ifade etti.

Kazakistan Yerel Yönetimler Birliği Başkanı Erkinbek Rakimbaev, Kazakistan Yerel Yönetimler Birliğinin daha yeni bir kurum olduğunu, bu bağlamda belediyecilik alanında tecrübeli kardeş ve dost ülke Türkiye’nin belediyeleri ve TDBB gibi Birliklerin tecrübelerinin önemine değindi. Bundan sonraki süreçte de iki ülke şehirleri arasında kardeş şehir ilişkilerinin kurulması ve güçlendirilmesine hazır olduklarını ifade ederek, ortak projeler için TDBB’den destek beklediklerini söyledi.

Kazakistan Yerel Yönetimler Birliği heyeti, Türkiye ziyareti kapsamında TDBB ile işbirliği protokolü imzalanmasının yanı sıra, Bağcılar ve Zeytinburnu Belediyelerini ziyaret etti ve çeşitli üniversitelerle de görüşme gerçekleştirdi.

27 Şubat 2024 Salı günü heyet Bağcılar Belediyesi’ni ziyaret ederek Başkan Yardımcısı Volkan Çakmak ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından heyet, Bağcılar Belediyesi faaliyetleriyle ilgili saha gezisi yaparak Engelliler Sarayını, Vefahane Yaşam Merkezini, Şehir Kütüphanesini, Hasan Nail Canat Bilgi Evini ve Gençlik Merkezini gezdi.

28 Şubat 2024 Çarşamba günü heyet Zeytinburnu Belediyesi’ni ziyaret ederek Başkan Yardımcısı Osman Dinç ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından heyet, Zeytinburnu Belediyesi faaliyetleriyle ilgili saha gezisi yaparak Tıbbi Bitkiler Bahçesi, Tarihi Balıklı Rum Kilisesi, Zeytinburnu Kitapçısı, Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi, Mozaik Müzesi, Maltepe Bilgi Evi, AKDEM, Kazak Abay Anıtını gezdi.

Heyet İstanbul’da Tarihi Yarımada Kültür Turu yaparak Ayasofya ve Sultanahmet Camileri, Mısır Çarşısı, Kapalı Çarşı vb. yerleri de gezdiler.

Program, temasların ardından TDBB Genel Merkezinde gerçekleştirilen kapanış ve değerlendirme toplantısı ile tamamlandı.