Kırgızistan’ın Jeti Öğüz Belediye Başkanı Ermek Bahavadınov ve beraberindeki heyet, 14 Şubat 2024 tarihinde Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ni ziyaret etti.

Ziyarete, Jeti-Ögüz Belediye Başkanı Ermek Bahavadınov, Kırgız Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Lira Sıdıkova, Kızıl-Suu Belde Belediye Meclis Başkanı Gülsun Çınybaeva, Barkson Belde Belediye Başkanı Algabas Asanbayev, Barskon Belde Belediyesi Meclis Üyesi Emilbek Makhamedi, Devlet Yer altı Kaynakları Dairesi Jeti-Ögüz İlçe Müdürü Nurbek Alıev ve Jeti Öğüz Kamu Yönetimi Daire Başkanı Maksat Rahatbekov katıldı.

Ziyarette heyet TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak ile bir araya geldi. Ziyaretten dolayı memnuniyet duyduklarını ifade eden Fahri Solak, Kırgızistan’ın TDBB’nin en aktif işbirliği yaptığı üye ülkelerinden biri olduğunu belirterek, tamamlanan ve sürmekte olan projeler hakkında bilgi verdi.

Jeti Ögüz Belediye Başkanı Ermek Bahavidinov de görüşmede, TDBB koordinasyonunda Kırgızistan dışında ilk defa bir belediye ile kardeş şehir protokolü imzaladıklarını ve Türkiye’de güzel bir program geçirdiklerini belirtti. Jeti Öğüz Belediyesi ile Bağcılar Belediyesi arasında imzalanan kardeş şehir protokolü sürecindeki katkılarından dolayı TDBB’ye teşekkür eden başkan Bahavadınov “Türk dilinin ilk sözlüğü ve Türkçenin ilk dilbilgisi kitabı olan Divan-ı Lügat’it Türk’ün yazarı Kaşgarlı Mahmut’un doğum yeri olarak bilinen Barskan Beldesi bizim şehrimizde bulunmaktadır. Burada yapılması planlanan anıt ve müze kompleksi için 20 dönümlük bir araziyi tahsis ettik. Bu projenin hayata geçmesiyle ilçemizin Kırgızistan’ın önemli bir turizm destinasyonu olacağına inanıyoruz. Burada bulunmaktan ve sizlerle tanışmaktan memnuniyet duyuyoruz” ifadelerini kullandı.

Ziyaret karşılıklı hediyeleşmenin ardından hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.

Heyetin Türkiye programı, 15 Şubat 2024 Perşembe günü, İstanbul’un tarihi mekanlarında kültür turu yaparak Ayasofya ve Sultanahmet Camileri, Mısır Çarşısı, Kapalı Çarşı vb. yerleri gezdikten sonra ülkelerine dönmesi ile tamamlandı.

16 Şubat 2024