Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) koordinasyonunda, Bağcılar (Türkiye) Belediyesi ile Jeti Ögüz (Kırgızistan) Belediyesi arasında, 13 Şubat 2024 tarihinde Bağcılar Belediyesi’nde düzenlenen törenle kardeş şehir protokolü imzalandı.

Törene Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, Jeti Ögüz Belediye Başkanı Ermek Bahavadınov başkanlığındaki Kırgız heyeti ve Kırgızistan’ın İstanbul Başkonsolosu Lira Sıdıkova katıldı.

Bağcılar Belediyesi yetkilileri tarafından karşılanan misafirler, çalışmaları yerinde görmek için belediye binasında incelemelerde bulundu. Daha sonra Bağcılar Belediyesi ile Jeti Öğüz Belediyesi arasında “kardeş şehir” protokolü imzalandı. Kardeş şehir protokolü eğitim, kültür, sanat, spor ve yerel yönetim gibi pek çok konudaki iş birliğini içeriyor.

Bağcılar Belediyesi olarak yurt dışında 25 belediyeyle kardeş şehir olduklarını söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir “İki devlet ve iki millet arasında var olan kardeşliğimizi iki şehir belediye başkanı olarak resmileştirme fırsatına sahip olduk. Bu kardeşliğin Bağcılar Belediyesi ve Bağcılar’daki vatandaşlarımız için hem de Jet Ögüz belediye başkanımız ve oradaki dostlarımız için hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

Jeti Ögüz Belediye Başkanı Ermek Bahavadınov da, “burada olmaktan ve sizlerle tanışmaktan mutluluk duyduk. Bu bizim yurt dışında bir belediye ile imzaladığımız ilk kardeş şehir protokolü bu nedenle bizim için çok önemli. Jeti Ögüz 100 bin nüfusa sahip bir belediyedir. Bağcılar gibi İstanbul’un büyük bir ilçesi ile kardeş olmak bizi çok mutlu etti. Umarım bu kardeş şehir protokolün ardından işbirliği yaparak güzel projelere imza atarız. Bağcılar Belediyesi’nin birçok projesini gezerek yerinde gördük. Çok güzel projelere imza atmışsınız. Böyle çalışkan bir belediye ile kardeş olduğumuz için kendimizi şanslı hissediyoruz. Bu süreci koordine eden Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) yöneticilerine ve bizlere göstermiş olduğunuz yakın dostane yaklaşımdan dolayı heyetim adına sizlere teşekkür ediyorum. Yakın zamanda yapılacak seçimlerde sizlere başarılar diliyoruz” ifadelerini kullandı.