Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Bosna Hersek üyelerinden Novi Grad’da görev yapan ilkokul ve ortaokul müdürleri heyeti, 21-26 Ocak 2024 tarihlerinde Beykoz Belediyesi ev sahipliğinde düzenlenen tecrübe paylaşımı programına katıldı.

Novi Grad Belediye Başkanı Semir Efendiç başkanlığındaki heyette, Novi Grad Belediyesi yöneticileri Adisa Šuman, Selma Serdarević, Amina Vatreš Nezirevic ve Adis Fazlić’in yanı sıra, 16 ilkokul ve ortaokul müdürü yer aldı.

Bosna Hersek’ten gelen heyet, TDBB Yönetim Kurulu üyesi Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın tarafından kabul edildi. Görüşmede Belediye Başkanı Aydın, Novi Grad Belediyesi heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek, uzun süredir dostu ve işbirliği ortağı olan Semir Efendic’i ve heyetini Beykoz’da görmekten memnun olduğunu belirtti. Aydın “Beykoz Belediyesi’nde sizleri misafir olarak ağırlamaktan onur duyuyorum. Belediye Başkanı Semir Efendic uzun yıllardır dostumuz, meslektaşımızdır. Novi Grad’da yaptığı başarılı çalışmaları takip ve takdir ediyoruz. Novi Grad ile işbirliğimiz uzun yıllardır devam ediyor. Sizleri burada ağırlamaktan onur duyuyorum. Daha fazla işbirliği için görüşme gerçekleştirdik ve deneyim alışverişinde bulunduk. Geldiğiniz için teşekkür ederiz” dedi 

Davetten ve sıcak karşılamadan ötürü teşekkür eden Semir Efendiç de, “Şehrimizdeki okulların çoğunun müdürü de bugün bizimle birlikte geldiler. Saraybosna Kantonu’nda Novi Grad Belediyesi olarak okulların altyapısı, bakımı ve projelerine maddi olarak elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz. İlk defa bu kadar kalabalık bir heyetle Türkiye’ye ziyarete geliyoruz. Heyet adına, ev sahipliği yaptıkları ve anlamlı bir program hazırladıkları için Belediye Başkanımız Murat Aydın ve arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Bazı okullarımızın Türkiye Cumhuriyeti’ndeki okullarla işbirliği var, umarım bu tür işbirlikleri daha da çoğalır, çünkü okullarımız arasında tecrübe paylaşımı yapılabilecek çok konu var” ifadelerini kullandı.

Heyet, okulları, kültür merkezlerini, tarihi yerleri, okul öncesi eğitim kurumlarını ziyaret etti. Heyet, Beykoz Cam ve Kristal Müzesi, Aile, Kadın ve Engelliler Merkezi, Beykoz Belediyesi sosyal tesisleri, Kavacık Yaşam Merkezi, Beykoz 360 Gelişim Merkezini de ziyaret ederek, çalışmaları yerinde inceledi. Ayrıca İstanbul’un turistik mekânlarını, Sultan Ahmet Camii, Ayasofya Camii, Yerebatan Sarnıç Bazilikası, Gülhane Parkı, Sultan Ahmet Meydanı ve şehrin Boğaz’daki diğer tarihi mekânlarını da ziyaret etti.