Türk dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile Özbekistan Cumhuriyeti Mahallabay Çalışmaları ve Girişimciliği Geliştirme Ajansı arasında, 24 Ocak 2024 tarihinde İstanbul’da düzenlenen törenle işbirliği protokolü imzalandı.

İmza törenine, TDBB ve Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay ve Özbekistan Mahallabay Çalışmaları ve Girişimciliği Geliştirme Ajansı Başkan vekili Mukhtor Shonazarov’un yanı sıra, Özbekistan Çalışma ve Yoksullukla Mücadele Bakanlığı Daire Başkanları Sukhrob Maksudov ve Fayzullo Azizov, Mahallabay Çalışmaları ve Girişimciliği Geliştirme Ajansı Uluslararası İşbirliği Dairesi Başkanı Bakhtiyor Norboev ve TDBB Yönetim Kurulu üyeleri katıldı.

İmza töreninde konuşan TDBB Başkanı Uğur İbrahim Altay, “Öncelikle Uygur Özerk Bölgesinde meydana gelen ve Türk Cumhuriyetlerinde de hissedilen 7,2 şiddetindeki depremden etkilenen tüm Türk Dünyası halklarına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, TDBB olarak elimizden gelen desteği vermeye hazır olduğumuzu ifade etmek istiyorum. Yine Gazze’de yaşanan ve tüm dünyanın sessiz kaldığı katliamın da biran önce sona ermesini temenni ediyoruz. Kardeşlerimizin her zaman yanında olmaya devam edeceğiz. Bugün TDBB için önemli bir gün. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile Özbekistan Cumhuriyeti Çalışma ve Yoksullukla Mücadele Bakanlığı, Mahallabay Çalışma ve Girişimciliğin Geliştirilmesi Ajansı arasında bir işbirliği protokolü imzalıyoruz. Son yıllarda iki ülke arasında gelişen iyi ilişkiler tüm birimler arasında yeni işbirliği imkânları ve yeni fırsatlar oluşturdu. Biz de TDBB olarak Türkiye’nin belediyecilik birikiminin Özbekistan’daki kardeşlerimizin hayatını kolaylaştırması için her türlü çaba ve gayrete hazır olduğumuzu ifade ediyoruz. Özellikle Özbekistan tarafının göstermiş olduğu sıcak ilgi ve anlayıştan dolayı kendilerine huzurlarınızda teşekkür ediyorum. İmzaladığımız bu protokolün ülkelerimiz ve yerel yönetimlerimiz için yeni bir sayfa açmasını temenni ediyorum. Türkiye’deki yerel seçimlerden sonra Özbekistan’ı ziyaret etmek istediğimizi ifade ediyorum. Özbekistan’la ilişkilerimizin geliştirilmesi bizim de en önemli gündemlerimizden birisidir. İşbirliği protokolümüzün hayırlı olmasını diliyor, tüm katılımcı arkadaşlara teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Özbekistan Mahallabay Çalışmaları ve Girişimciliği Geliştirme Ajansı Başkan vekili Mukhtor Shonazarov da imza törenin de yaptığı konuşmada, Türk Dünyası Belediyeler Birliği’nin Başkanını ve Yönetim Kurulu Üyelerini selamlamaktan büyük bir onur duyduğunu belirtti. Shonazarov konuşmasının devamında,“Özbekistan için son derece önemli olan Türk Dünyasının Belediyelerini bir araya getiren bu etkili kuruluşun Yönetim Kurulu toplantısına katılma olanağı sağlayan Birlik yönetimine teşekkür etmek istiyorum. Özbekistan Cumhuriyeti Mahallabay Çalışmaları ve Girişimciliği Geliştirme Ajansı, ilçe Belediyelerinde yerel hizmetlerin ve girişimciliğin desteklenmesi, geliştirilmesi ile ekonomik kalkınma konularında devletimizin politikasının oluşturulması ve uygulanması alanında yetkili bir devlet organıdır. Özbekistan Cumhuriyeti’nde günümüzde 9,443 ilçe ve belde belediyesi bulunmaktadır. Herbirinde, belediyelerin sorumluluğunda olan ve aynı zamanda ajansımız tarafından koordine edilen belediye başkan yardımcıları görev yapmaktadır. Bunların temel görevi, nüfusun sosyo-ekonomik sorunlarını çözmek ve mevcut girişimciliği desteklemek, halkı iş dünyasına dahil etmektir. Bugün, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Yönetim Kurulu üyelerine, geleneksel sınırları genişleterek, belediyelerin bölgelerinin girişimcilerle olan etkileşimine dayalı kamu-özel ortaklığı içeren daha geniş bir işbirliği formatını değerlendirmelerini öneriyoruz. Ayrıca, TDBB üyesi ülkelerde iş çevreleri arasında güçlü bağlar kurmada belediyelerin rolünü vurgulayarak, mevcut formatta girişimcilerin dışa açılma potansiyelini artırmalarına yardımcı olma önerisinde bulunuyoruz. Bu bağlamda, Özbekistan’ın belediye başkan ve yardımcılarına Türkiye belediyelerinin iş dünyası ile etkileşimi konusundaki deneyimini incelemede destek sağlamasını TDBB Yönetiminden rica ederiz. Bu, her iki ülkenin bölgelerinin ekonomik kalkınmasının ana itici gücü olan iş dünyasıyla belediyeler arasındaki etkileşimi güçlendirmeye yönelik önemli bir adımdır. Bugün bizim için de gerçekten önemli ve anlamlı bir gündür. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) ile işbirliği protokolü imzalamaktan onur duyduğumuzu belirtmek isterim. Bugün toplantıya katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.

Özbekistan heyeti, Protokol imza töreninden sonra TDBB’yi ziyaret ederek Genel Sekreter Fahri Solak ile bir araya geldi. Ziyarette iki kurum arasında imzalanan Protokol çerçevesinde yapılabilecek ortak çalışmalar ele alındı.