Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği (KTBB) ve Türkiye Belediyeler Birliği (TBB) işbirliğinde düzenlenen “İzler Silinmeden” temalı fotoğraf sergisi, 04-31 Ocak 2024 tarihlerinde Ankara’da ve 21-29 Şubat 2024 tarihlerinde İstanbul’da açıldı.

Ankara’daki serginin açılış törenine, T.C. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, TBB ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Metin Feyzioğlu, KKTC Ankara Büyükelçisi İsmet Korukoğlu, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orcan, Türkiye Belediyeler Birliği Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı ve çok sayıda davetli katıldı.

Kıbrıs’ın Güneyindeki tüm kentlere, terk edilmiş Türk semtlerine, camilere, köylere ve diğer Osmanlı ve Türk kimliğini taşıyan eserlere ait fotoğrafları içeren sergi tarihe ışık tutacak ve toplumsal hafızayı canlı tutacak nitelikte. Baf, Limasol, Larnaka, Güney Lefkoşa şehirleri ile bu şehirlere bağlı köylerde gerçekleştirilen çekimler sonrasında Baf Bölgesinden 43, Larnaka Bölgesinden 28, Limasol Bölgesinden 30 ve Güney Lefkoşa Bölgesinden 26, toplamda 127 eserin yer aldığı bu serginin sergi kitapçığı, prestij kataloğu baskısı da gerçekleştirildi.

Açılış töreninde konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta adil, kalıcı ve sürdürülebilir bir çözüm temennisinde olduğunu vurgulayarak, bunun ancak iki devletli çözüm siyaseti ile mümkün olduğunu belirtti. İki devletli çözüm siyasetinin altının boş olduğu yönündeki eleştirileri de yanıtlayan Tatar, “Yeni siyasetin altı dopdoludur. Altında mücadelemiz, şehitlerimiz, Kıbrıs Türk halkı vardır” dedi.

Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Kıbrıs Adası’nın coğrafi konumu sebebiyle tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını hatırlatarak Ada’nın çok zengin bir tarihi mirasa, renkli toplumsal ve kültürel çeşitliliğe sahip olduğunu dile getirdi. Buradaki Türk ve İslam eserlerinin tarih, kültür, edebiyat, arkeoloji ve antropoloji verileri ışığında yaşatılmasına büyük önem verdiklerini vurgulayan Yılmaz, Kıbrıs Adasının asli unsuru olan Kıbrıs Türklerinin geçmişine ışık tutan bu sergiyi destekleyen Türkiye Belediyeler Birliği ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliğine teşekkür etti. Kıbrıs’ın güneyindeki Türk-İslam eserlerinin hak ettiği değeri bulamadığına dikkati çeken Yılmaz, UNESCO başta olmak üzere uluslararası kuruluşlara Kıbrıs’ın bütünündeki kültürel mirasın korunması için çağrıda bulundu.

TBB ve Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kıbrıs’ın güneyindeki eserlerin, sadece taşınabilir somut yapılar değil, aynı zamanda tarihe ait önemli hikâyeleri de içerisinde barındırdığını kaydetti. Yılmaz sergideki fotoğraflar aracılığıyla tarihi mirası gelecek nesillere aktarmayı amaçladıklarının altını çizdi.

KTBB Başkanı Mahmur Özçınar ise konuşmasında, serginin hazırlık süreci ve içeriği hakkında bilgiler vererek “Önemli olan bu eserleri yaşatmak ve izlerini devam ettirmektir. Keşke bunu 10 yıl önce, 20 yıl önce yapabilseydik. Türkiye Belediyeler Birliği ile yaptığımız ortak projeler çok önemli. Daha fazla birbirimize sarılmamız, bilgi birikimimizi paylaşmamız ve kalıcı eserlere imza koymaya devam etmemiz gerekiyor” ifadelerini kullandı.

‘İzler Silinmeden’ Sergisinin İkincisi Bağcılar’da Açıldı

Bağcılar Belediyesi, Türkiye Belediyeler Birliği ve KKTC Belediyeler Birliği işbirliğiyle hazırlanan ”İzler Silinmeden” isimli fotoğraf sergisinin ikincisi ise, KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ın katılımıyla 21 Şubat 2024 tarihinde Bağcılar Belediyesi’nde açıldı.

İstanbul’daki serginin açılış törenine, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar, Tatlısu Belediye Başkanı Hayri Orcan, Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Genel Sekreteri Fahri Solak ve çok sayıda davetli katıldı. Programda konuşan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Kıbrıs’ta yaşanan acıların Bosna ve Gazze’de yaşananlara benzediğini ifade ederek, ”50. yılı hep birlikte kutlayacağız. Biz aynı milletin ayrılmaz parçalarıyız” dedi. Tatar, Kıbrıs’ta oynanan oyunun Türkiye’yi adadan göndermeye çalışmak olduğunu ve bunun asla kabul edilmeyeceğini vurguladı.

Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir ise, tarihi miraslara sahip çıkmanın önemini vurguladı ve belediye olarak önemli şahsiyetlere ev sahipliği yapmaktan gurur duyduklarını söyledi. Özdemir, Bağcılar’da yaşayan 101 Kıbrıs gazisini Güzelyurt ve Tatlısu belediyelerinin ev sahipliğinde Kıbrıs’a götüreceklerini belirtti.