Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Azerbaycan Şehir Belediyeleri Birliği ve Bosna Hersek Belediyeleri işbirliğinde düzenlenen, “Azerbaycan – Bosna Hersek Yerel Yönetimleri Tecrübe Paylaşımı Programı”, 15 Aralık 2023 tarihinde video konferans yöntemiyle yapıldı.

Video konferansa TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, Bosna Hersek’ten Srebrenik Belediye Başkanı Adnan Bjeliç, Graçanica Belediye Başkanı Yardımcısı Senad Smajloviç ve Travnik Belediye Başkanı Yardımcısı Amir Vrhovac ve Azerbaycan’dan Azerbaycan Şehir Belediyeleri Birliği Başkanı Tamraz Tagıyev’in yanı sıra 30 yerel yönetici katıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak toplantıda yaptığı konuşmada, “TDBB 20 yılını geride bırakmış uluslararası bir yerel yönetim organizasyonudur. Şu anda 30 farklı ülkeden belediyelerle iş birliği yürütülmektedir. Bu ülkeler içerisinde Azerbaycan ve Bosna Hersek en yakın çalıştığımız ülkeler arasındadır ve bundan çok memnunuz. TDBB’nin yürüttüğü ana faaliyetlerden biri de tecrübe paylaşım programlarıdır. Bazen yüz yüze bazen video konferans yöntemiyle bu programları yapmaya gayret ediyoruz. TDBB olarak üyelerimizin sadece Türkiye’deki belediyelerle değil diğer ülke belediyeleri ile de tanışıp işbirliği yapmalarını istiyoruz. Bugünkü toplantı bunun güzel örneklerinden biri olacaktır. Bu tecrübe paylaşım programı diğer programlardan farklı çünkü daha önce yapılan programlar Türkiye yerel yönetimleri ile oluyordu. Su sefer iki dost ve kardeş ülke belediyeleri arasında gerçekleşen bir program, dolayısıyla biz bundan memnuniyet duyuyoruz. Daha önce TDBB işbirliğinde, Azerbaycan’dan bir heyet Bosna Hersek’e ardından da Bosna Hersek’ten bir heyet de Azerbaycan’a çalışma ziyaretinde bulunmuştu. İki ülke arasındaki ilişkinin farklı formatlarda daha da gelişmesinden biz memnunuz. Azerbaycan’daki belediyeler ile Bosna belediye başkanlarımız görüş alışverişinde bulunacak tecrübelerini paylaşacaklar. Benzer bir konferansı 7 Aralık 2023 tarihinde Kıbrıs Türk Belediye Başkanları ile yaptık çok da verimli bir program oldu. 2024 yılı içinde karşılıklı ülke ziyaretleri de planlıyoruz. Bu toplantının gerçekleşmesine katkıda bulunan hem Azerbaycan hem de Bosna Hersek Belediyelerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Programda, Bosna Hersek yerel yöneticileri, Balkanlarda Yugoslavya sonrası yerel yönetimlerde neler yapıldı, hangi noktaya gelindi, bugünkü durum nedir gibi konulara değinerek Azerbaycanlı yerel yönetim temsilcilerine anlattılar. Azerbaycan yerel yöneticileri ise Sovyetlerin dağılması sonucu 1999 yılında belediyelerin kurulması sonrası 24 yıl içerisinde belediyecilik sistemi hangi aşamaya geldi, nasıl reformlar gerçekleştirildiğini Bosna Hersek yerel yöneticilerine anlattı.

Video konferansta ayrıca, yerel yönetimlerin yapısı ve işleyişi konularına ilişkin karşılıklı bilgi paylaşımında bulunuldu ve yerel yöneticilerin soruları karşılıklı cevaplandırıldı.