Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB), Azerbaycan Şehir Belediyeleri Birliği ve Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği işbirliğinde düzenlenen, “Azerbaycan – KKTC Yerel Yönetimleri Tecrübe Paylaşımı Programı” 7 Aralık 2023 tarihinde video konferans yöntemiyle yapıldı.

Video konferansa TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak, KKTC’den Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği ve Güzelyurt Belediye Başkanı Mahmut Özçınar, Girne Belediye Başkanı Murat Şenkul, Gönyeli-Alayköy Belediye Başkanı Hüseyin Amcaoğlu ve Azerbaycan’dan Azerbaycan Şehir Belediyeleri Birliği Başkanı Tamraz Tagıyev’in yanı sıra 30 yerel yönetim temsilcisi katıldı.

TDBB Genel Sekreteri Fahri Solak toplantıda yaptığı konuşmada, “TDBB hepinizin bildiği gibi 20 yılını geride bırakmış uluslararası bir yerel yönetim organizasyonudur. Şu anda 30 farklı ülkeden belediyelerle iş birliği yürütülmektedir. Bu 30 ülke içerisinde Azerbaycan en yakın çalıştığımız ülkelerden biridir ve bundan çok memnunuz. Aynı şekilde Kıbrıs Türk Belediyeleri ile de çok güçlü bir ilişkimiz var. TDBB’nin yürüttüğü ana faaliyetlerden biri de tecrübe paylaşım programlarıdır. Bazen yüz yüze bazen video konferans yöntemiyle bu programları yapmaya gayret ediyoruz. Biz TDBB olarak üyelerimizin sadece Türkiye’deki belediyelerle değil diğer ülke belediyeleri ile de tanışıp işbirliği yapmalarını istiyoruz. Bugünkü toplantı bunun güzel örneklerinden biri olacaktır. Azerbaycan’daki belediyeler ile KKTC belediye başkanlarımız görüş alışverişinde bulunacak tecrübelerini paylaşacaklar. Benzer bir konferans 14 Aralık 2023 tarihinde Bosna Hersek Belediye Başkanları ile yapılacaktır. 2024 yılı içinde karşılıklı ülke ziyaretleri de planlıyoruz. TDBB Karabağ’da işgalden kurtarılan bölgelerin belediyeleri ile işbirliğine her daim hazırdır. Karabağ bölgesindeki belediyeler ile kardeş şehir olmak isteyen çok sayıda belediye var. Bunlarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu toplantının gerçekleşmesine katkıda bulunan hem Azerbaycan hem de Kıbrıs Türk Belediyelerine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Şehir Belediyeleri Birliği Başkanı Tamraz Tagıyev, “Hepinizi sevgi saygı ile selamlıyorum. Bugün önemli bir program için bir araya geldik. Tecrübelerimizi paylaşacağız. Bugün bu program TDBB’nin sayesinde yapılmaktadır. Bu da TDBB’nin önemini ortaya koymaktadır. Karabağ’daki zaferde Türkiye’nin katkısı çok büyüktür. TDBB’nin de Karabağ’da bulunan belediyelerin gelişmesi için büyük bir çalışma başlattığını görüyoruz. Ben bu toplantının yapılmasına vesile olan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar da Azerbaycan’daki tüm dostları selamlayarak başladığı konuşmasında KKTC’nin Azerbaycan ile kardeş ülke olduğunu, Azerbaycan ile iyi ilişkiler geliştirildiğini, bugün gerçekleşen bu video konferansın ilişkilerin yaygınlaşması açısından çok özel bir gün olduğuna dikkat çekti. Bugünkü görüşmede tecrübe ve bilgi paylaşımının tüm belediyelere ulusal ve uluslararası çok şeyler katacağına olan inancını belirten Özçınar, Azerbaycan’daki yerel yönetim değişikliklerini ve elde ettiği başarılı çalışmaları yerinde görme arzusu içinde olduklarını söyledi. Konuşmasında KKTC yerel yönetimlerinin yapısı ve işleyişi hakkında da bilgiler veren Özçınar, 2022 yılında yapılan yerel yönetim reformu ile belediye sayısının 28’den 18’e indirildiğini anımsatarak, yerel yönetimlerin gelir yapıları hakkında katılımcılara bilgi aktardı.

Açılış konuşmalarının ardından Azerbaycan ve KKTC Belediye Başkanları video konferansta yerel yönetimlerin yapısı ve işleyişi konularına ilişkin karşılıklı bilgi paylaşımında bulundu ve Azerbaycan Yerel Yöneticilerinin sorularını cevaplandırdı.

 

Konferans Videosu için bkz.