Türk Dünyası Belediyeler Birliği koordinasyonunda Başiskele Belediyesi (Kocaeli) ve Kırgızistan’ın Çolpon Ata Belediyesi, 6 Aralık 2023 tarihinde Başiskele’de imzalanan protokolle kardeş şehir oldu.

İmza törenine Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü, Çolpon Ata Belediye Başkanı Turdubekov Azamat ve beraberindeki heyet, başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, müdürler ve belediye personeli katıldı.

Türkçe ve Kırgızca gerçekleştirilen imza töreninde Başiskele Belediye Başkanı Özlü ve Çolpon Ata Belediye Başkanı Turdubekov Kırgız keçe kalpak giyindiler.

Başiskele Belediye Başkanı M. Yasin Özlü imza töreninde yaptığı konuşmada, Kardeş Şehir Protokolü’nün resmi bir anlaşmadan öte dostluk ve kardeşliğin ruhunu simgelediğini vurgulayarak şu ifadelerde bulundu: “Bugün burada, iki şehir arasında güçlü ve anlamlı bir bağın başlangıcına tanıklık etmek için bir araya geldik. Şehrimizin gelişimine, kültürel zenginliğine ve sosyal hayatına katkı sağlayacak, kardeşlik temelinde güçlü bir işbirliği için buradayız. Kırgızistan’ın en önemli turizm kentlerinden Çolpon Ata’nın eşsiz güzellikleri ve zengin tarihi ile tanışmak, bu kardeşlik bağını daha da güçlendirmek için bir araya gelmiş bulunuyoruz. Kardeş şehir protokolü, sadece coğrafi sınırları aşan bir dostluğun başlangıcı değil, aynı zamanda kültürlerarası anlayışın ve sosyal bağların da pekişeceği bir adımdır. İki şehri buluşturan ve Kardeş Şehir olmasını koordine eden Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ne teşekkür ederim. Gelecek nesiller için bir miras bırakmak adına, bugün attığımız bu adımın uzun ömürlü ve verimli olmasını temenni ediyoruz. Kardeş şehir protokolümüzün her iki şehir için de hayırlı olmasını dilerim”.

Çolpon Ata Belediye Başkanı Azamat Turdubekov ise yaptığı konuşmada şunları söyledi: “Öncelikle burada bulunmaktan mutlu olduğumu belirtmek isterim. Şu an biz iki şehir arasında önemli bir süreci başlatmak ve önemli bir protokole imza atmak üzereyiz. Sayın Başkanımız Mehmet Yasin Özlü’nün de dediği üzere bu protokol iki şehir arasında değil, iki ülke arasında ve gelecek nesiller için önemli bir adım olacak diye ümit ediyoruz. Ekonomik, tarihi, kültürel ve bütün alanlarda gelecekte birlikte çalışacağız. Hep birlikte verimli ve güzel çalışmalar yapacağımızı ümit ediyorum. Misafirperverliğiniz ve bizi içten karşıladığınız için size ve katkıları için üyesi olduğumuz Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’ne çok teşekkür ederiz. İmzalayacağımız bu protokolün hayırlara vesile olmasını dileriz”.

Konuşmalardan sonra Başiskele Belediye Başkanı Özlü ve Çolpon Ata Belediye Başkanı Turdubekov “Kardeş Şehir Protokolü”nü karşılıklı imzalayarak iki kent için hayırlı olmasını diledi. Tören karşılıklı hediyeleşme ve günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile tamamlandı.

Başkan Turdubekov ve Beraberindeki Heyet Başiskele’yi Gezdi

İmza töreni sonrası Başkan M. Yasin Özlü, meslektaşı Azamat Turdubekov ve beraberindeki heyet ile Başiskele’yi gezerek ilçede yapılan eserler hakkında bilgiler verdi. Kütüphane, Gençlik Merkezi, Başiskele Antik Köfte başta olmak üzere birçok eseri yakından gören Başkan Turdubekov ve beraberindeki heyet, Başiskele’yi ve yapılan eserleri beğendiklerini ifade ettiler.