Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB)’nin destekleyen kuruluşlar arasında yer aldığı “6. Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği”, Türk Dünyası Çocuk Vakfı (TDÇV) tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Ankara Valiliği, TÜRKSOY, Türk İşbirliği Koordinasyon Ajansı (TİKA), Türkiye Maarif Vakfı, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Türk Hava Yolları (THY) iş birliğinde, 20-22 Kasım 2023 tarihleri tarihlerinde Mamak Belediyesi ev sahipliğinde Ankara’da gerçekleştirildi.

Şenliğin açılış programına Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, Türk Dünyası Çocuk Vakfı Başkanı Güngör Azim Tuna, Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici, Ankara Milletvekili Zehranur Aydemir, Azerbaycan ve Özbekistan Büyükelçiliklerinden diplomatlar, TİKA Başkan Yardımcısı Mahmut Çevik, Keçiören Kaymakamı Dr. Mehmet Akçay, Mamak Kaymakamı Ali Sırmalı ile birlikte çok sayıda öğrenci katıldı.

Mamak Belediyesi Mehter Takımının gösterisi ile başlayan Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği protokol konuşmaları ile devam etti.

Şenlik açılışında konuşan Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, “Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği’ne katılan yurt içinden yurt dışından katılan tüm gruplara başarılar diliyorum. Süreç içerisinde projeler değerlendirilecek ve güzel sonuçlar alınacak. Başta Türk Dünyası Çocuk Vakfına ve emeği geçen tüm kuruluşlara teşekkür ediyorum. Ödül alsın almasın tüm çocuklarımızı kutluyorum” dedi.

Açılış töreninde konuşan Türk Dünyası Çocuk Vakfı Başkanı Güngör Azim Tuna ise “Türk dünyası dediğimiz gönül coğrafyamızın uzak yakın farklı köşelerinden gelen çocuklarımızla ve onların hayal gücünün ürünü olan projeleriyle bir kez daha Ankara’mızda birlik ve beraberlik ruhu ile buluştuk” diyerek Türk dünyasının birlik ve beraberliğine işaret etti.

Uluslararası Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği’nde yurt içinden ve Türk Cumhuriyetleri’nden 20 ülkeden öğrencilerin dereceye giren projeleri ödüllendirildi. Şenlikte, dünyanın dört bir yanındaki Türk Cumhuriyetlerinden gelen öğrenciler projelerini sergiledi. Ayrıca şenlikte Türk Cumhuriyetlerinden gelen öğrenciler sahne aldı. Gösteriler, katılımcılardan büyük alkış aldı. Afganistan, Arnavutluk, Azerbaycan, Çad, Bosna Hersek, Filistin, Kırgızistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), Özbekistan, Pakistan, Romanya ve Türkiye’nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 20 ülkeden gelen öğrenciler iki gün boyunca projelerini sergiledi. İklim değişikliği ve küresel ısınma, geri dönüşüm, çevreci binalar gibi konularda yapılan projelerden dereceye girenler ise ödüllendirildi.

Üç gün süren 6. Türk Dünyası Bilim ve Kültür Şenliği, kapanış ve ödül töreniyle sonbuldu.