Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) Bosna Hersek üyelerinden Zivinice Belediyesi ile Kütahya Belediyesi, 7 Kasım 2023 tarihinde Kütahya’da imzalanan protokolle kardeş şehir oldu.

İmza Törenine, Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık ve Zivinice Belediye Başkanı Began Muhic’in yanı sıra, Zivinice Belediyesi Başkan Danışmanı Alija Nurkic, Zivinice Belediyesi Tarım Uzmanı Danışmanı Salih Duric, Zivinice Belediyesi Halkla İlişkiler ve Protokol Danışmanı Alma Suljkanoviç, Zivinice Belediye Meclisi Sekreteri Jasmila Besic, Zivinice Belediyesi meclis üyesi Huso Haliloviç, Kütahya Belediyesi yöneticileri ve davetliler katıldı. 

Törende açıklamalarda bulunan Kütahya Belediye Başkanı Prof. Dr. Alim Işık, “Bugün Kütahya Belediyesi olarak onurlu bir günü yaşıyoruz. Bosna Hersek’ten kardeş belediyemizin değerli belediye başkanı ve çok kıymetli heyetini şehrimizde ağırlıyoruz. Öncelikle yaptıkları ziyaret için sayın başkana ve heyetine çok teşekkür ediyorum. İki belediyemiz arasında Kardeş Şehir ve İyi Niyet Protokolü’ne imzamızı attık. İki belediyemizin kardeş olması ve kardeş olduktan sonra da iki belediyenin sakinleri arasında başta kültürel, sosyal, spor, ekonomik, ticari ve siyasi iş birliğimizin artması konusunda ortak çalışmayı ve ortak projelerle iki şehrin insanlarını birbirine kaynaştırmak, iş adamlarını bir araya getirip şehirlerarası ve ülkelerarası ticarete katkı yapmak amacıyla da bu protokolümüzü imzaladık” ifadelerini kullandı. 

Kütahya’yı ziyaret etmekten son derece memnun olduğunu belirterek sözlerine başlayan Zivinice Belediye Başkanı Began Muhic ise, “Türkiye ile ortak tarihi ve kültürel geçmişimizden dolayı hiçbir zaman Türkiye’yi ayrı değerlendirmiyoruz, bir millet olarak değerlendiriyoruz. Kütahya’ya geldiğimizde sanki evimizde gibi hissettik ve çok candan karşılandık. Bu vesileyle her iki belediyenin kardeş şehir olmasıyla ortak projelere imza atmak istiyoruz. İmzalanan protokol için Belediye Başkanımız Alim Işık’a ve değerli ekibine, bizi misafir eden Kütahya’ya çok teşekkür ediyorum” dedi.

Tören karşılıklı hediyeleşme ve günün anısına fotoğraf çekimi ile tamamlandı.